Powoli zaczyna się klarować plan dotyczący organizacji igrzysk olimpijskich w Polsce. By jednak zorganizować Igrzyska Olimpijskie potrzebne jest przygotowanie specjalnej strategii obejmującej rozwój polskiego sportu w latach 2025-2040. To właśnie jej rezultatem mogłyby być igrzyska olimpijskie.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Igrzyska olimpijskie w Polsce – kiedy i w jakim mieście mogą się odbyć?

Choć w kontekście letnich Igrzysk olimpijskich w Polsce padały różne daty w przestrzeni medialnej - m.in. rok 2036 (mówił o tym prezydent Andrzej Duda), 2040 i 2044 (o obu terminach wspomniał z kolei premier Donald Tusk) obecnie mówi się o jednej dacie – roku 2040. Ich gospodarzem miałaby być Warszawa, ale różne dyscypliny rozgrywane byłyby na terenie całego kraju. Podobnie było podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu gdzie choć to stolica była formalnie gospodarzem, poszczególne dyscypliny rozgrywane były m.in. w Marsylii czy Lille.

Reklama

15 lat na przygotowania IO

Strategia dotycząca przygotowań do igrzysk nosi nazwę "Strategia Rozwoju Sportu – IO Warszawa 2040" i jest to pierwszy krok w procesie organizacji IO. Jak zaznacza minister sportu, Sławomir Nitras, obejmuje ona wiele elementów, m.in. budowę odpowiedniej infrastruktury, ale także… budowę aktywnego społeczeństwa.

Wciąż jednak nie wiadomo czy Polska będzie organizatorem IO. Na chwilę obecną nie jest jeszcze znany termin przyjmowania oficjalnych aplikacji od kandydatów przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Organizacja Igrzysk Olimpijskich - korzyści

Państwa chcą być gospodarzami igrzysk olimpijskich ze względu na szereg korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i prestiżowych. Poimo ogromnych kosztów organizacyjnych, wiele krajów uważa, że potencjalne zyski i długoterminowe korzyści mogą przeważyć nad wydatkami.

Są to m.in. promocja kraju na arenie międzynarodowej, budowanie wizerunku, korzyści ekonomiczne wynikające z turystyki, inwestycji w infrastrukturę i rozwoju lokalnej gospodarki. Ich organizacja wiąże się często także z ożywieniem i regeneracją miasta, zwłaszcza rewitalizacją dzielnic i obszarów zaniedbanych oraz poprawą infrastruktury miejskiej. Organizacja IO wiąże się także ze wzrostem zainteresowania sportem i zdrowym stylem życia mieszkańców i rozwojem infrastruktury sportowej. IO mogą także służyć konsolidacji społeczeństwa i sprzyjać wzrostowi dumy narodowej.