Poseł Andrzej Gut-Mostowy (PiS) napisał do Ministerstwa Zdrowia interpelację, w której zwrócił uwagę na problem sprzedaży alkoholu w szpitalach uzdrowiskowych i sanatoriach. Jego zdaniem, placówki te, zamiast promować zdrowie i wspierać proces rehabilitacji, oferują alkohol, często w połączeniu z głośnymi imprezami tanecznymi.
"Uzdrowiska i pijalnie wód mineralnych powinny wspierać zdrowie, a nie promować zachowania niezgodne z ich misją. Sprzedaż alkoholu w tych miejscach budzi wątpliwości, szczególnie w kontekście osób zmagających się z problemami zdrowotnymi, w tym uzależnieniem od alkoholu” – napisał.
Libacje w sanatoriach
Poseł PiS Andrzej Gut-Mostowy zradza, że na problem zwrócili mu uwagę mieszkańcy. "Zwracają się do mnie zaniepokojeni obywatele, którzy zauważyli, że w niektórych uzdrowiskach, a także w obiektach, które mają na celu promowanie zdrowego stylu życia, oferowane są napoje alkoholowe, w połączeniu w niektórych przypadkach z głośnymi libacjami tzw. dancingami i zabawami tanecznymi.Uzdrowiska oraz działające w ich ramach pijalnie wód mineralnych, powinny być miejscami, które wspierają proces leczenia i rehabilitacji, winny promować zdrowie oraz zapobiegać chorobom. Alkohol, jako substancja o szkodliwym wpływie na zdrowie, wydaje się niezgodny z misją tych placówek, które powinny dbać o dobrostan pacjentów i klientów–wskazał w swojej interpelacji poseł PiS Andrzej Gut-Mostowy.
Alkohol w sanatoriach. Jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że problem wymaga dokładnych analiz. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, napisał, że ograniczenie dostępności alkoholu jest jednym z najskuteczniejszych działań w walce z nadmiernym jego spożyciem. Dodał, że regulacje te są bardzo ważne w promowaniu zdrowego stylu życia, zwłaszcza w placówkach medycznych. Ministerstwo Zdrowia chce przejrzeć istniejące przepisy i ewentualnie je zmienić, aby rozwiązać ten problem.
Wojciech Konieczny, wyjaśnił, że sprzedaż alkoholu w ośrodkach leczniczych, takich jak sanatoria czy pijalnie wód mineralnych, nie jest obecnie regulowana ustawą o wychowaniu w trzeźwości. Jednak lokalne władze mogą wprowadzić własne regulacje i ograniczyć sprzedaż alkoholu, na przykład w godzinach nocnych.
"Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy, rada gminy ustala, w drodze uchwały, zasady usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, a stosownie do ust. 4 może ustalić, w drodze uchwały, dla terenu gminy lub wskazanych jednostek pomocniczych gminy ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży prowadzonej między godziną 22:00 a 6:00 – napisał wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny.
Gdzie alkohol jest zabroniony?
Zgodnie z Ustawą z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, sprzedaż, podawanie i spożywanie alkoholu jest zakazane w wielu miejscach, w tym:
- placówkach edukacyjnych i opiekuńczych
- zakładach pracy i stołówkach pracowniczych
- transporcie publicznym
- obiektach wojskowych i spraw wewnętrznych
Szukasz ważnych i wiarygodnych informacji? Zaprenumeruj Dziennik Gazetę Prawną