Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie już otwarte [ZDJĘCIA]
1 W niedzielę, na terenie Cytadeli Warszawskiej na Placu Gwardii Pieszej Koronnej, odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Dotychczasowa siedziba, budynek użyczony od Muzeum Narodowego w Warszawie, była zamknięta dla zwiedzających od lutego. Teraz ponownie można zwiedzać Muzeum Wojska Polskiego w nowej siedzibie - na Cytadeli.
PAP
2 Szef MON, Mariusz Błaszczak, przypomniał, że Muzeum Wojska Polskiego powstało w 1920 r. Przez te lata pokolenia Polaków odwiedzało wystawy organizowane w Alejach Ujazdowskich - mówił.
PAP
3 Podkreślił, że dotychczas, przez te wszystkie lata, Muzeum Wojska Polskiego funkcjonowało w budynkach użyczonych. Od dziś Muzeum Wojska Polskiego działa w budynku, który został pobudowany na rzecz Muzeum Wojska Polskiego, zaprojektowanym tak, żeby można było jak najprościej, jak najbardziej przystępnie wyeksponować to wszystko, co stanowi o zbiorach Muzeum Wojska Polskiego - wyjaśnił szef MON.
PAP
4 Jak dodał, ważne jest również to, że Muzeum Wojska Polskiego mieści się w Cytadeli. A więc w miejscu przez lata zamkniętym dla zwiedzających, z uwagi na to, że mieściły się w tym miejscu jednostki wojskowe. Dziś to miejsce jest otwarte - podkreślił.
PAP
5 Wystawa inauguracyjna, która została dziś otwarta, zajmuje większą powierzchnię niż wystawa stała Muzeum Wojska Polskiego w dotychczasowej siedzibie. To pokazuje skalę możliwości, jakie daje nowa lokalizacja, nowe miejsce Muzeum Wojska Polskiego - zaznaczył Błaszczak.
PAP
6 Szef MON dziękował za bardzo dobrą współpracę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego szef, minister Piotr Gliński, również brał udział w uroczystościach. W swoim przemówieniu Gliński podkreślił, że otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego to "wielki dzień, to wielkie święto". Pierwszy etap, można powiedzieć, budowy Muzeum Wojska Polskiego w jego nowym domu na Cytadeli Warszawskiej - podkreślił w niedzielę minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
PAP
7 Zwrócił uwagę, że "drugim etapem będzie budowa Pawilonu Północnego". Ale będzie też etap jeszcze wcześniejszy, a mianowicie etap budowy ekspozycji plenerowych. Ten sprzęt wielki, który pamiętamy z poprzedniej siedziby, gdzie był prezentowany na skarpie warszawskiej - będzie tutaj znacznie w lepszych warunkach prezentowany na Cytadeli - powiedział.
PAP
8 Uroczystości uświetniła kompania reprezentacyjna WP. Zaprezentowany został krótki pokaz szermierczy, otwarcie muzeum uczczono też salwą artyleryjską. Odbyła się także defilada 200 rekonstruktorów historycznych w uzbrojeniu i umundurowaniu reprezentującym okres od X do XX w. Niedzielni zwiedzający mogą brać udział w pikniku wojskowym i pokazach rekonstrukcji historycznej: szermierki, turniejów rycerskich, pokazów konnych, artyleryjskich a także obejrzeć rekonstrukcje bitew oddziałów żołnierzy kolejnych epok historycznych.
PAP
9 Odbył się także wernisaż wystawy inauguracyjnej MWP pt. "1000 lat Chwały Oręża Polskiego". Autorem koncepcji artystycznej jest scenograf prof. Marek Chowaniec. Na wystawie zaprezentowano blisko 3 tys. najcenniejszych zabytków z liczącej ponad 300 tys. kolekcji muzealiów MWP, będącej jednym z największych zbiorów muzealnych w Polsce. "Eksponaty zostaną ukazane w otoczeniu scenografii, która przedstawia fragmenty zabytkowych budowli ważnych dla historii Polski, m.in.: klasycystycznej kolumnady Pałacu Saskiego, renesansowych krużganków wawelskich czy romańskiego portalu bazyliki w Czerwińsku. Monumentalna architektura stanowić będzie wizualne uzupełnienie narracji historycznej ukazywanej przez eksponaty. Opowieść o tysiącletniej historii polskiego wojska uzupełnią dioramy prezentujące zatrzymane w czasie kadry historycznych wydarzeń, m.in.: szarża husarii pod Wiedniem 1683 r., czy epizod z bitwy pod Raszynem 1809 r. Dioramy te zostały wykonane m.in. metodą druku trójwymiarowego: sylwetki koni, twarze i ręce postaci ludzkich" - poinformowano w materiałach przesłanych PAP.
PAP
10 Do 3 września nową siedzibę Muzeum Wojska Polskiego można zwiedzać bezpłatnie.
PAP
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję