Problemy z łazikiem Spirit pojawiły się w miniony weekend, tuż po tym, jak robot rozpoczął szósty rok pobytu na Marsie. Po wyznaczeniu kolejnego celu podróży łazika, robot na niego nie zareagował i nie poruszył się nawet o centymetr. W poniedziałek naukowcy polecili Spiritowi odszukanie na niebie Słonca, co umożliwiłoby ustalenie jego pozycji. We wtorek robot odpowiedział, że choć zrozumiał komendę, to nie udało mu się odnaleźć gwiazdy.

- Do tej pory nie dysponujemy wyjaśnieniem dziwnego zachowania Spirita w ostatnich kilu dniach - przyznaje Sharon Laubach, szefowa zespołu ds. programowania Spirita z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie, które opiekuje się łazikami - dlatego zdecydowaliśmy się na wykonanie testów diagnostycznych.

Badacze przypuszczają, że usterkę wywołał rozbłysk promieniowania kosmicznego, który uszkodził elektronikę łazika.

Bliźniacze łaziki Spirit i Opportunity wylądowały na powierzchni Czerwonej Planety w 2005 r. Zgodnie z pierwotnym planem, ich misja miała potrwać zaledwie 90 dni.

Obecnie sonda Opportunity kieruje się w stronę gigantycznego krateru Endeavour, leżącego po drugiej stornie Marsa niż ta, na której przebywa Spirit.