Ekspertka podkreśla, że nowy lider Platformy nie ma silnych cech przywódczych, jednak jest sprawnym organizatorem. - To pozwoli przetrwać PO trudny okres - uważa dr Anna Materska-Sosnowska. Jej zdaniem, umiejętności organizacyjne Grzegorza Schetyny to "dobry pomysł" na okres przejściowy dla Platformy, która po 8 latach straciła władzę i przeszła do opozycji.

Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego przewiduje, że PO i Nowoczesna powinny stworzyć wspólny blok na kształt Zjednoczonej Prawicy. Zdaniem dr. Anny Materskiej-Sosnowskiej, Grzegorz Schetyna nie powinien rezygnować ze współpracy z ważnymi członkami PO. - Pytanie czy on będzie umiał tę partię scalić, zjednoczyć i wyznaczyć jej nowe kierunki. Czy zrobi to w pojedynkę, czy z grupą? Mam nadzieję, że z grupą, bo wtedy ma szansę na wciągnięcie w pracę tych skrzydeł w Platformie - podkreśla rozmówczyni IAR.

Dr Anna Materska-Sosnowska zauważa też, że stosunkowo niewielu członków PO zdecydowało się oddać głos w wyborach na szefa partii. Było to 8,5 tysiąca osób, czyli około 50 procent uprawnionych do głosowania. To mniej niż w SLD, gdzie zagłosowało ponad 14,5 tysiąca członków, co dało ponad 60-procentową frekwencję.

Jednak nie jest to jeszcze erozja PO - uważa dr Materska-Sosnowska. Jak przypomina, w dobrym okresie dla Platformy frekwencje w wyborach na szefa partii również kształtowały się na poziomie 50-60 procent. - Po drugie fakt, że był jeden kandydat, osłabia, a nie wzmacnia to głosowania. Po co brać udział w głosowaniu skoro wiadomo, jaki będzie jego wynik? - dodała ekspertka.

Po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów w PO, w podwarszawskiej Jachrance odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu Platformy. Politycy tej formacji mają rozmawiać między innymi o nowym trybie działań klubu i skoordynowaniu pracy jego członków.