"Oficjalnego stanowiska, a tylko takie się liczy, ze strony administracji amerykańskiej jeszcze nie mamy. Jesteśmy przekonani, że strona amerykańska szybko nas poinformuje o tym w jakim kierunku zmierza, no i oczekujemy, ze Amerykanie wezmą poważnie pod uwagę nasze polskie interesy oraz swoje zobowiązania z zeszłorocznej umowy" - powiedział minister obrony Bogdan Klich.

Dzisiejsza "Gazeta Wyborcza" napisał, że porzucenie przez USA planów budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach jest już praktycznie przesądzone. Dziennik powołuje się na źródła w Waszyngtonie. Administracja Baracka Obamy rezygnuje z planów George'a W. Busha, by pozyskać przychylność Moskwy.

>>> Nie będzie tarczy antyrakietowej w Polsce

"Sygnały wysyłane przez generałów z Pentagonu są absolutnie jasne: obecny rząd USA poszukuje innych rozwiązań w kwestii obrony przeciwrakietowej niż bazy w Polsce i Czechach" - powiedział "GW" Riki Ellison, przewodniczący Inicjatywy na rzecz Obrony Rakietowej z Waszyngtonu, grupy lobbystów zabiegających o tarczę.

Ellison brał udział tydzień temu w konferencji na temat tarczy, podczas której Pentagon opowiadał o swych planach przedstawicielom przemysłu zbrojeniowego. Jak podkreśla Ellison, na konferencji "generałowie ani razu nie mówili o planach dotyczących Polski i Czech". Zamiast wynegocjowanej przez rząd prezydenta George'a Busha oraz Polskę i Czechy propozycji budowy baz w tych dwóch krajach, ekipa Baracka Obamy chce rozmieścić antyrakiety na okrętach, a także w bazach w Izraelu, Turcji i być może gdzieś na Bałkanach.