Projekt ustawy o zmianie w Konstytucji, który wpłynął 17 grudnia do Kancelarii Sejmu, otrzymał numer druku i 30 grudnia został skierowany do pierwszego czytania - poinformowała w czwartek Kancelaria Sejmu.

Poselski projekt ustawy o zmianie Konstytucji RP

Według projektu "Trybunał Konstytucyjny składa się z 18 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. Ponowny wybór do składu Trybunału jest niedopuszczalny".

Kadencja Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wybranych przed dniem wejścia w życie ustawy, wygasłaby w 60 dniu od dnia jej wejścia w życie. Na ich miejsce mieliby zostać powołani nowi sędziowie.

Będę na początku stycznia rozmawiał w sprawie zmian w konstytucji dotyczących Trybunału Konstytucyjnego z Grzegorzem Schetyną - mówił w TVN24 Paweł Kukiz. Jak dodał, marzy o szybkiej zmianie konstytucji.

Lider ruchu Kukiz'15. odniósł się także do słów prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. - Prezes Rzepliński nie ma prawa powiedzieć, że nawet tysiąc Kukizów nie ruszy konstytucji. To jakby powiedział, że obywatele nie zmienią konstytucji. Konstytucja jest dla obywateli, a nie dla Rzeplińskiego - stwierdził Paweł Kukiz.