Wójcikowski zdobył mandat poselski w okręgu wyborczym obejmującym Piotrków Trybunalski.

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz napisał na Facebooku: "Dziś nad ranem zginął w wypadku nasz Przyjaciel, Poseł na Sejm RP Rafał Wójcikowski. Miał 43 lata. Osierocił Żonę i dwoje dzieci. Nie jestem w stanie teraz napisać nic więcej... Ogromny żal. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie".

Rzeczniczka łódzkiej policji Joanna Kącka poinformowała PAP, że policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w czwartek ok. godz. 7 rano na drodze S8 w powiecie skierniewickim. Jak podała, 40-letni kierujący volkswagenem bora, jadąc w kierunku Warszawy utracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery, osoby jadące renault kangoo (5 osób) zatrzymały się w celu udzielenia pomocy; wówczas w ich pojazd uderzył ford transit, którym podróżowało siedem osób.

W wyniku zderzenia tych dwóch pojazdów lekko ranne zostały dwie osoby, natomiast kierujący volkswagenem bora w wyniku odniesionych obrażeń zmarł.

Podczas oględzin miejsca wypadku i zabezpieczania śladów policjanci odnaleźli dokumenty wskazujące na to, że ofiarą śmiertelną jest 40-letni mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego - poseł na Sejm RP.

Wójcikowski ukończył Uniwersytet Łódzki, na kierunku finanse i bankowość oraz informatyka i ekonometria. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Łódzkim na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Z zawodu był nauczycielem akademickim. Należał do Stowarzyszenia KoLiber. Jako ekspert współpracował z Fundacją Republikańską.

Wójcikowski w Sejmie zasiadał m.in. w Komisji Finansów Publicznych - był zastępcą jej przewodniczącego. Pracował również w Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Wójcikowski występował w licznych debatach sejmowych m.in. nad ustawą budżetową - w której apelował do rządu, by w roku 2017 skoncentrował się na obniżeniu ryzyka inwestycyjnego; złożoną przez prezydenta ustawą obniżającą wiek emerytalny - gdzie ocenił, że "przywraca praworządność", ale zwrócił uwagę, że nadal nie ma kompleksowej reformy finansowania Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czy ustawami wprowadzającymi reformę edukacji - w tej debacie apelował o poparcie - przyjętego później - wniosku mniejszości, który wprowadził rozróżnienie między Zespołem Aspergera i autyzmem.

Znany następca

Mandat po Wójcikowskim przejmie kandydat z kolejnym najwyższym wynikiem w wyborach - Małgorzata Janowska, która uzyskała drugi wynik z listy Kukiz'15 (2877 głosów).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku opróżnienia mandatu posła na Sejm, na wakujące miejsce wchodzi kandydat z tej samej listy, który uzyskał kolejno największą liczbę głosów.

Małgorzata Janowska do wyborów na posła startowała z pozycji 2 w okręgu piotrkowskim województwa łódzkiego. Nie należy do partii politycznej.

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział PAP, że Janowska zgodziła się na objęcie mandatu posła.