Szefem rady został generał Mustafa Ahmed el-Szejk, najwyższy stopniem wojskowy, który wystąpił z sił rządowych i schronił się w Turcji. Tam znajduje się sztab kilkudziesięciotysięcznej WAS, kierujący działaniami jej oddziałów w Syrii. Oświadczenie rady głosi, że po konsultacjach w całym kraju (...) uzgodniono powstanie Najwyższej Rady Rewolucyjnej Wyzwolenia Syrii.

Komunikat pojawił się kilka godzin po tym, jak siły wierne Asadowi ostrzelały miasto Hims, jeden z głównych ośrodków antyrządowej rewolty. Według opozycyjnej Narodowej Rady Syryjskiej co najmniej 50 osób zginęło w tym ataku, kolejnym na Hims w ostatnich dniach. Władze zaprzeczyły tym doniesieniom. Ogłosiły, że w kilku dzielnicach Hims "zbrojne grupy terrorystyczne" zaatakowały cywilów i policjantów.

Opozycja poinformowała również o eksplozji, która w poniedziałek uszkodziła rurociąg dostarczający ropę do głównej rafinerii w Hims. Z kolei państwowa agencja Sana obwiniła "terrorystów" o ten incydent. Ponadto - według działaczy opozycyjnych - ostrzelane zostało w poniedziałek inne miasto, będące ośrodkiem przeciwników Asada: Zabadani pod granicą libańską. Niemal rok temu na fali arabskiej wiosny rozpoczęły się w Syrii demonstracje przeciwko rządom Asada, które przerodziły się w opór zbrojny. Według ONZ tłumienie tych wystąpień przez siły rządowe pociągnęło za sobą śmierć co najmniej 6 tys. ludzi.