Pierwsze przypadki zatrucia metanolem na Słowacji

| Aktualizacja:
X

Osiem osób trafiło w niedzielę do szpitala w Preszowie we wschodniej Słowacji z objawami zatrucia alkoholem metylowym po wypiciu śliwowicy z Czech. U dwóch potwierdzono zatrucie. To pierwszy tego rodzaju przypadek na Słowacji.

Rzeczniczka ministerstwa zdrowia Zuzana Cziżmarikova powiedziała, że słowacka rodzina zakupiła śliwowicę w Czechach. Był to alkohol wyprodukowany "domowym sposobem". Śliwowicę spożyto "podczas rodzinnej uroczystości", w której brało udział 17 osób.

Portal internetowy Korzar.sk poinformował, że dziesięć butelek śliwowicy zakupił 14 września jeden z członków rodziny, korzystając z czeskiego internetu. Rodzinna uroczystość odbyła się w restauracji w Kapuszanach, niedaleko Preszowa.

To pierwszy przypadek na Słowacji zatrucia alkoholem metylowym sprowadzonym z Czech. Po wprowadzeniu prohibicji w tym kraju kontrole w sklepach i w wielu punktach sprzedaży wprowadzono również na terytorium Słowacji. W Bratysławie zorganizowano sztab kryzysowy, który nawiązał współpracę ze swoim czeskim odpowiednikiem. W mediach elektronicznych pojawiają się apele o niespożywanie czeskiego alkoholu.

Po zatruciu alkoholem metylowym w Czechach zmarło już 20 osób. W szpitalach przebywa dalszych 38 osób. W ciągu ostatniej doby liczba hospitalizowanych zwiększyła się o siedmiu dalszych pacjentów.

Z Bratysławy Andrzej Niewiadowski

Udostępnij na Facebooku
Źródło: PAP
  Powered by ContentStream
  • ~Zgredek
   2012-09-17 08:59
   Produenci falszywego alkoholu nie zorientowali się, że do płynu do spryskiwania aut, aby nie zmarazał w czasie zimy wolno dodawać metanol zamiast skażony etanol Zezwolila Unia Europejska - strach w krajach byłej RWPG kupować alkohol. Proceder podrabiania alkoholi kwitnie w byłej RWPG od co najmniej 40 lat.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.