Pierwsze przypadki zatrucia metanolem na Słowacji

2012-09-17 07:49 | Aktualizacja: 07:50
 Kieliszki z alkoholem

Kieliszki z alkoholem / Shutterstock)

Osiem osób trafiło w niedzielę do szpitala w Preszowie we wschodniej Słowacji z objawami zatrucia alkoholem metylowym po wypiciu śliwowicy z Czech. U dwóch potwierdzono zatrucie. To pierwszy tego rodzaju przypadek na Słowacji.

reklama


Rzeczniczka ministerstwa zdrowia Zuzana Cziżmarikova powiedziała, że słowacka rodzina zakupiła śliwowicę w Czechach. Był to alkohol wyprodukowany "domowym sposobem". Śliwowicę spożyto "podczas rodzinnej uroczystości", w której brało udział 17 osób.

Portal internetowy Korzar.sk poinformował, że dziesięć butelek śliwowicy zakupił 14 września jeden z członków rodziny, korzystając z czeskiego internetu. Rodzinna uroczystość odbyła się w restauracji w Kapuszanach, niedaleko Preszowa.

To pierwszy przypadek na Słowacji zatrucia alkoholem metylowym sprowadzonym z Czech. Po wprowadzeniu prohibicji w tym kraju kontrole w sklepach i w wielu punktach sprzedaży wprowadzono również na terytorium Słowacji. W Bratysławie zorganizowano sztab kryzysowy, który nawiązał współpracę ze swoim czeskim odpowiednikiem. W mediach elektronicznych pojawiają się apele o niespożywanie czeskiego alkoholu.

Po zatruciu alkoholem metylowym w Czechach zmarło już 20 osób. W szpitalach przebywa dalszych 38 osób. W ciągu ostatniej doby liczba hospitalizowanych zwiększyła się o siedmiu dalszych pacjentów.

Z Bratysławy Andrzej Niewiadowskireklama
PAP Źródło: PAP
Wypowiedzi: 1
  • ~Zgredek2012-09-17 08:59

    Produenci falszywego alkoholu nie zorientowali się, że do płynu do spryskiwania aut, aby nie zmarazał w czasie zimy wolno dodawać metanol zamiast skażony etanol Zezwolila Unia Europejska - strach w krajach byłej RWPG kupować alkohol. Proceder podrabiania alkoholi kwitnie w byłej RWPG od co najmniej 40 lat.


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV