"Newsweek" rozmawia z Gianluigim Nuzzim, dziennikarzem, który ujawnia tajne dokumenty Watykanu. Wśród papierów, do których dotarł dzięki kamerdynerowi papieża, są depesze dotyczące Polski. W pierwszej z nich rząd skarży się na ojca Rydzyka, który nazwał Polskę krajem totalitarnym. Stolica Apostolska broni Rydzyka. Prośba o uciszenie księdza i zablokowanie jego działalności biznesowej została odrzucona - wyjaśnia tygodnikowi Nuzzi.

W dokumencie jest też  raport nuncjusza apostolskiego, Celestino Migliore do kardynała Tarcisio Bertone. Wysłannik papieża krytykuje polskich polityków. Dostaje się też Donaldowi Tuskowi. Zdaniem arcybiskupa Migliore Janusz Palikot i Grzegorz Napieralski spokojnie obrażają Kościół, nigdy się nie tłumacząc ani nie przepraszając - pisze 'Newsweek". Podobnego zdania jest o Donaldzie Tusku - stawia księży w niezręcznej sytuacji inie przeprasza - wynika z treści dokumentu. 

Druga depesza dotyczy tajemniczej śmierci polskiego misjonarza w Ekwadorze. Oficjalna wersja głosi, że zginął on w napadzie rabunkowym. Tymczasem nieoficjalna wersja mówi zupełnie co innego. Wielebny Aliaksandr Rahini z ekwadorskiej nuncjatury informuje, że okoliczności śmierci i ustalenia policji wskazują na zabójstwo na tle seksualnym. (...) Kościół ma dwie wersje wydarzeń: oficjalną i tajną - zdradza tygodnikowi Nuzzi.