Franciszek o roli kobiety: Nie bardzo wiadomo, co ma robić w Kościele

2013-10-12 16:13 | Aktualizacja: 16:22
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. Giampiero Sposito / AP)

Papież nawiązał do ogłoszenia przez Jana Pawła II listu apostolskiego o godności i powołaniu kobiety “Mulieris dignitatem”. Papież nazwał ten dokument “historycznym”, ponieważ jest pierwszym w historii Kościoła poświęconym kobiecie.

reklama


Papież Franciszek podkreślił, że mówiąc o tym, iż Bóg zawierzył kobiecie człowieka, Jan Paweł II miał na myśli przede wszystkim macierzyństwo. Wiele rzeczy może się zmienić i zmieniło się w wyniku ewolucji kulturowej i społecznej, pozostaje jednak fakt, że to kobieta zachodzi w ciążę, nosi w swym łonie i rodzi dzieci ludzi - powiedział papież. Franciszek skrytykował tendencję do spychania kobiety matki na margines, zarówno w społeczeństwie, jak i w Kościele. 

Cierpię, gdy widzę w Kościele i w niektórych organizacjach kościelnych, że rola posługi kobiety przesuwa się ku poddaństwu. Franciszek stwierdził, że dzieje się tak, ponieważ nie bardzo wiadomo, co kobieta ma robić w Kościele i powtórzył, że sprawa ta leży mu bardzo na sercu.

Papież Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie uczestników międzynarodowego kongresu zorganizowanego przez Papieską Radę do Spraw Świeckich. Biorą w nim udział przedstawiciele 25 krajów, m.in. teolodzy, dziennikarze, lekarze, historycy i wychowawcy. Spotkanie przebiegało pod hasłem: ,,Bóg zawierza człowieka kobiecie". reklama
Źródło: IAR
Wypowiedzi: 23
 • ~żart2013-10-13 19:33

  Masz "Rację: NI(emowloku).
  Pozyjemy, dożyjemu, obejrzymy- "cuda" na "firmamencie" (na "niebiosach").

 • ~maja2013-10-13 18:46

  Wesołe jest życie staruszka...

 • ~żart2013-10-13 14:45

  Nie "wysilacie" się MA(tołki).
  Religia (wierzenia) przyszła ze "wschodu" z 3-trzema "królami" (Melchior, Baltazar,Kacper,itd...).
  Jest to "religia" aby "pokanać" Rzymian (cesarstwo).
  Każda "religia",- pokona "ustrój" polityczny.
  Jest to "religia" (wierzenia) - "buddyjskie")).
  "Przefarbowane" dla PO(srańców) z "unii" i "żydóów" z pod znaku "Jahwe".
  Żydzi "przejęłi" opowiadania bajek z "1001 i jednej nocy" i stworzyli "religię" (Mojżesz).
  "Filozofy" do "dzieła" PO(srańce).

 • ~żart2013-10-13 14:28

  Do
  ~do.żart
  On wie kim jesteś TY "zapszańcu" (Judaszu).

 • ~gamal2013-10-13 14:28

  Cytuje madre rozwazania ktore NIE poniza kobiet!
  "Czy powierzenie zwierzchnictwa mężczyznom nie poniża kobiet?
  Podleganie czyjemuś zwierzchnictwu samo w sobie nie jest poniżające. Sprawowanie zwierzchnictwa służy zachowaniu porządku, a Jehowa „nie jest Bogiem nieporządku, lecz pokoju” (1 Kor. 14:33). Jezus Chrystus podlega zwierzchnictwu Jehowy Boga i jest to dla niego źródłem wielkiej satysfakcji (Jana 5:19, 20; 8:29; 1 Kor. 15:27, 28).
  Również mężczyźnie powierzono warunkowe zwierzchnictwo, zwłaszcza w rodzinie i w zborze chrześcijańskim. Nie otrzymał on od Boga absolutnej władzy nad kobietą; za sposób sprawowania tego zwierzchnictwa odpowiada przed swą głową, Jezusem Chrystusem, oraz przed Bogiem (1 Kor. 11:3). Ponadto mężom nakazano „miłować swe żony, jak własne ciała” oraz ‛darzyć je szacunkiem’ (Efez. 5:28; 1 Piotra 3:7). W utworzonej przez Boga instytucji małżeństwa potrzeby seksualne męża nie są ważniejsze niż potrzeby seksualne żony (1 Kor. 7:3, 4). Z biblijnego opisu dzielnej żony wyraźnie wynika, jak cenna jest jej rola w rodzinie i społeczeństwie. Ma ona szerokie pole do przejawiania inicjatywy, a jednocześnie ceni zwierzchnictwo męża (Prz. 31:10-31). Biblia każe dzieciom czcić nie tylko ojca, lecz także matkę (Efez. 6:1-3). Przywiązuje też szczególną wagę do zaspokajania potrzeb wdów (Jak. 1:27). Tak więc wśród prawdziwych chrześcijan kobiety naprawdę mogą czuć się bezpieczne; każda jest ceniona i może znajdować zadowolenie w tym, co robi.
  Godność roli kobiety w porządku Bożym podkreśla jeszcze okoliczność, że Jehowa mówi o swej organizacji lojalnych stworzeń duchowych jako o kobiecie, jako o swej żonie i matce swoich synów (Obj. 12:1; Gal. 4:26). Poza tym namaszczony duchem zbór Jezusa Chrystusa nazwano jego oblubienicą (Obj. 19:7; 21:2, 9). A patrząc z duchowego punktu widzenia, wśród powołanych do udziału razem z Chrystusem w niebiańskim Królestwie nie ma żadnej różnicy między mężczyznami a kobietami (Gal. 3:26-28).
  Według Biblii nadzór nad zborem chrzescijanskim jest powierzany mężczyznom. Wszystkich 12 apostołów Jezusa Chrystusa było mężczyznami. Również później nadzorcami i sługami pomocniczymi w zborach chrześcijańskich mianowano mężczyzn (Mat. 10:1-4; 1 Tym. 3:2, 12). Kobietom udzielono rady, żeby na zebraniach zborowych ‛uczyły się w milczeniu, z pełną uległością’, bez zadawania pytań, które mogłyby być wyzwaniem dla mężczyzn w zborze. W czasie takich zebrań kobiety mają ‛nie mówić’, jeśliby swymi wypowiedziami zdradzały brak podporządkowania (1 Tym. 2:11, 12; 1 Kor. 14:33, 34). Chociaż więc kobiety wnoszą cenny wkład do działalności zborowej, to nie są upoważnione do przewodniczenia ani do wysuwania się na czoło przez udzielanie wskazówek w zborze w obecności wykwalifikowanych mężczyzn..."
  ~Oto madrosci Biblijne ktorych was KrK nie uczy.

 • ~waw2013-10-13 13:19

  Ja jestem dobrym katolikiem. Swojej kobity nie biję w niedziele i w święta. Chodzę przed każdą wiielka sobotą do kościoła i zawsze raz w roku dostaję rozgrzeszenie, bo ksiądz mnie zna. Kupuję dla niego wódki, prezerwatywy i dostarczam nowe adresy domów uciech.Nie słyszałem aby kochał dzieci według kościelnych wzorów...

 • ~zosia2013-10-13 13:12

  Czy to znaczy, ze ja, jako kobieta, bedac katoliczka nie musze pracowac zawodowo, tylko wycowywac dzieci i sprzatac?
  Hej, zaraz opowiem to memu mezowi!!!

 • ~Opolczyk2013-10-13 13:10

  Nalezy dodać że Św. Paweł w swoich listach napiasał, ,,ŻE MARIA POCZĘŁA SYNA JEZUSA , ,,Z N A S I E N I A DAWIDOWEGO'".Czy jest to zaprzeczenie jej wiecznej czystości?

 • ~Jwa2013-10-13 13:02

  Ojcze Swięty. Ckobieta ma robic w kościele określił Święty Paweł w swoich Listach. Ma nic nie robić i byc posłuszną mężowi.

 • ~Konrad Wallenrod2013-10-13 12:20

  Rola kobiet w Biblii jest dostatecznie wyjasniona,i nie ma potrzeby cokolwiek kombinowac.W czasach Jezusa Chrystusa byl inny status spoleczny kobiet w kwestii religijnej.Glowa rodziny jest zawsze maz,i faktycznie role nauczycieli maja pelnic mezczyzni ,ale i w Biblii jest mowa o roli kobiet w czasach ostatanich.To dziwne ,ze papiez Franciszek zapomnial o jednym ,ze w tamtych czasach slowo mezczyzny a kobiety bylo innczej brane pod uwage.Pierwsza kobieta ,ktora widziala zmartwychstalego Pana Jezusa Chrystusa byla Maria Magdalena.Dopiero kiedy sw.Piotr przybyl do pustego grobu,jego swiadectwo stalo sie wiarygodne.Matka Chrystusa nie byla pierwszym czlowiekiem ,ktory zobaczyl zmartwychstalego Jezusa,pytanie skad stala sie ona matka kosciola,powierniczka wszelkich lask,co maja znaczyc rzekomo wszystlkie jej objawienia ?.Maryja katolicka nie ma nic wspolnego z autentyczna Matka Pana Jezusa Chrystusa,ktora potrzebowala Zbawiciela jak ,kazdy czlowiek od Adama i Ewy ,az do konca swiata.Ew.sw.Lukasza rozdzial 1 wiersz 46-47.


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV