Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został prawdopodobnie zestrzelony. Rosja oskarża Ukrainę, a ta prorosyjskich separatystów. 

NATO i Unia Europejska zaapelowały o natychmiastowe i pełne wyjaśnienie przyczyn katastrofy w ramach międzynarodowego śledztwa oraz osądzenie winnych. Bruksela zaapelowała też o zabezpieczenie miejsca katastrofy.

W poniedziałek w belgijskiej stolicy spotykają się unijni ministrowie spraw zagranicznych i katastrofa samolotu z pewnością będzie jednym z tematów spotkania. 

Już słychać komentarze, że jeśli samolot został zestrzelony, to konflikt na Ukrainie, traktowany przez wiele krajów jako regionalny, teraz zostanie umiędzynarodowiony. Wśród zabitych są obywatele kilku europejskich państw. Ponad 150 osób miało holenderskie paszporty.

- To dramatyczne wieści. Jestem wstrząśnięty. Holandia jest w żałobie. Nasze myśli są z rodzinami ofiar - powiedział premier Holandii Mark Rutte. Sąsiednia Belgia też w szoku. Wśród ofiar katastrofy jest pięciu obywateli tego kraju, o czym poinformował sztab kryzysowy.

Nie są jeszcze znane nazwiska i narodowość 47 pasażerów malezyjskiego samolotu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pasażer malezyjskiego samolotu zrobił mu zdjęcie. "Gdyby zaginął..." >>>