Rosyjscy dyplomaci podkreślają, że w trakcie dwustronnych konsultacji usłyszeli od strony polskiej deklarację gotowości do „uruchomienia szeregu mechanizmów”, które pomogłyby w usunięciu problemów przeszkadzających we wzajemnej współpracy.

„Z rosyjskiej strony podkreślamy zamiar pragmatycznego budowania kontaktów z nowymi władzami Polski, poruszając się w tych kierunkach, w których jest to możliwe, tym bardziej że kanały dialogu zostały zablokowane nie z winy Rosji” - można przeczytać w komunikacie rosyjskiego MSZ. W dokumencie stwierdzono, że jeśli jest nastawienie na normalizację kontaktów, to trzeba stworzyć odpowiednią atmosferę współpracy, „unikając nieprzyjaznej retoryki i działań”.

Moskwa zwróciła uwagę na niewłaściwą, jej zdaniem, ochronę radzieckich pomników i miejsc pochówku rosyjskich żołnierzy. Kwestią tą ma zająć się wspólna grupa robocza.

Rosyjskie MSZ odniosło się także do polskiego postulatu, związanego ze zwrotem wraku tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Oświadczyło, że zostanie on zwrócony po zakończeniu śledztwa i czynności procesowych.