26 października podczas mszy w Watykanie Benedykt XVI ogłosił, że w marcu przyszłego roku pojedzie z pierwszą pielgrzymką do Afryki- do Kamerunu i Angoli; do tego drugiego kraju, by - jak powiedział - "uczcić uroczyście 500-ną rocznicę ewangelizacji".

Tylko, że pierwszy chrzest w Angoli odbył się w 1491 roku. Przypomniał o tym w liście do papieża emerytowany arcybiskup Luandy kardynał Alexandre de Nascimento. Podkreślił w nim, że mieszkańcy Angoli są bardzo dumni z tego, że to historyczne wydarzenie miało miejsce na rok przed odkryciem Ameryki.

>>> Przeczytaj, czy Kościół jest gotowy na czarnego papieża

W 1992 roku, rok po 500-ej rocznicy Angolę odwiedził Jan Paweł II - pisze dziennik "Corriere della Sera". A zatem, ocenia gazeta, ktoś w Watykanie pomylił się podając tę rocznicę jako powód pierwszej wizyty Benedykta XVI w Afryce.

Kiedy sprawa wyszła na jaw. watykańscy urzędnicy nabrali wody w usta. Biuro prasowe Watykanu oświadczyło, że nie zamierza wyjaśniać, jak doszło do tej pomyłki.

Pracownicy sekcji afrykańskiej Radia Watykańskiego - podaje gazeta - przyznają, że znają datę ewangelizacji Angoli. Ale w iście salomonowym stylu tłumaczą, że, proces ten trwał długo i etapami. Można zatem, uważają, długo obchodzić tę rocznicę. To samo potwierdza agencja watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów Fides.

Jednocześnie agencja wytłumaczyła, że już dzień po zapowiedzi papieskiej pielgrzymki nuncjusz apostolski w Luandzie arcybiskup Angelo Giovanni Becciu "z subtelną ironią" oświadczył, że wiadomość ta została przyjęta w Angoli z radością, ale i "z zaskoczeniem".