Izraelski krok to najprawdopodobniej odpowiedź na ostrą krytykę na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz zdecydowane głosy ze strony międzynarodowych organizacji pomocowych, głośno mówiących o "kryzysie humanitarnym" w Strefie.

Przerwanie ognia będzie obowiązywało codziennie przez trzy godziny: od godz. 13 do godz. 16. "Postanowiono, że codziennie na trzy godziny - od 13.00 do 16.00, począwszy od dnia dzisiejszego, żołnierze izraelscy wstrzymają ogień w rejonie miasta Gaza" - poinformowała rzeczniczka izraelskiej armii. Wtedy organizacje humanitarne będą mogły wjeżdżać do Strefy Gazy. Specjalnie dla nich izraelska armia otworzy korytarz do enklawy.

Obok informacji o czasowym przerwaniu ognia ze Strefy docierają informacje o złagodzeniu izraelskiej ofensywy. Według doniesień Tel Awiw wycofał czołgi i żołnierzy z co najmniej jednego sektora miasta Chan Junis na południu Strefy.

Według ostatnich bilansów, w toku izraelskiej operacji w Strefie od 27 grudnia zginęło ponad 600 Palestyńczyków. Izraelskie straty wynoszą siedmiu żołnierzy i trzech cywilów.