Kartika Davi Sari został skazana jeszcze w lipcu przed sąd stanu Pahang na sześć uderzeń kijem rattanowym i grzywnę. Wina byłej modelki było wypicie piwa w jednym z hotelowych barów. "To pierwszy tego rodzaju przypadek w Malezji...To także dobra kara, ponieważ zgodnie z prawem koranicznym osoba pijąca alkohol popełnia poważne przestępstwo" - komentował wówczas wyrok prokurator Saiful Idham Sahimi.

Spożywanie alkoholu przez muzułmanów jest w tym kraju przestępstwem, a winni tego wykroczenia są sądzeni przez trybunały bazujace na prawie szariatu. „Kara nałożona na modelkę ma stanowic nauczkę dla muzułmanów” - komentowała malezyjska prokuratura.

Dziś miało dojść do wykonania kary. Kartika Davi Sari dojeżdżała właśnie do budynku więzienia w Kuala Lumpur, gdy miejscowe władze zakazały wykonania chłosty. W ten sposób Malezji, gdzie muzułmanie stanowią dwie trzecie społeczeństwa, udało się uniknąć międzynarodowego skandalu. 32-letnia ex-modelka byłaby pierwszą w kraju kobietą skazaną na karę chłosty. Dotychczas kara chłosty była stosowana tylko wobec mężczyzn, najczęściej skazanych za gwałt czy też rabunek.