Jeśli mróz zaparł ci dzisiaj dech w piersiach, to przygotuj się na więcej. W nocy w okolicach polskiego bieguna zimna - Suwałk temperatura spadnie do -23 stopni Celsjusza. W Białymstkou wieczorem można się spodziewać -16 stopni, w Warszawie -15. Niewiele cieplej będzie w innych częściach Polski. Mróz odpuści dopiero w środę.

Dziś najgorzej było w Ełku, choć na całe Mazury miały kłopoty z komunikacją publiczną. Autobusy psuły się rano jeden po drugim. "Nawet jak udało się nam je odpalić, to zamarzają na trasach i trzeba je ściągać do bazy" - informuje dyspozytor Miejskiego Zakładu Komunikacji (MZK) w Ełku.

Dotarcie gdziekolwiek autobusem w okolicach Ełku graniczyło z cudem. Ale trudności są też na przykład w Mrągowie, gdzie rano zamarzł wprawdzie tylko jeden autobus, ale nie wiadomo, co będzie dalej. "Reszta wyjechała w trasy, ale nie wiemy, czy dojedzie do celu. To się okaże" - mówi dyspozytorka z PKS w Mrągowie.

>>> Globalne ocieplenie? Jest coraz zimniej

Z powodu bardzo silnych mrozów w województwie warmińsko-mazurskim panują także bardzo trudne warunki drogowe. "Drogi były rano tak przymarznięte, że pługi nie dawały rady zgarniać zamarzniętego śniegu i błota, jeżdżą po lodowej bryle i nic nie mogą zrobić" - dodaje dyspozytorka z Mrągowa.

Zdaniem dyżurnej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie ślisko jest na drogach krajowych nr: 22 z Jegłownika do Grzechotek, 16 Mrągowo - Orzysz- Kalinowo, 63 Węgorzewo-Orzysz, 65 Gołdap - Ełk-Prostki.

Zmarznięte błoto pośniegowe zalega na trasach krajowych nr: 51 Olsztyn do przejścia granicznego w Bezledach, 57 z Biskupca na północ, 58 Szczytno - Ruciane-Nida, 59 Rozogi-Mrągowo-Giżycko.

Ciężko jeździ się także po Olsztynie. Termometry pokazywały rano w tym mieście -20 stopni Celsjusza. Nie lepiej niż na Mazurach, jest w województwie podlaskim. Problemy z odpaleniem silników samochodów miało wielu mieszkańców północno-wschodniej Polski. Na trasy nie wyjechało kilka autobusów PKS w Suwałkach. W szkole w miejscowości Słobódka nie udało się uruchomić szkolnego gimbusa. Dzieci były dowożone na lekcje doraźnie zorganizowanym transportem.