O tę niezbyt zaszczytną nagrodę walczyło kilku policjantów. Na najbardziej absurdalną decyzję lub wypowiedź można było głosować na Internetowym Forum Policyjnym. W tegorocznej edycji konkursu wygrał Maciej Karczyński, rzecznik zachodniopomorskiego komendanta. Powiedział on, że policjanci są wygodni i przez to przynoszą do pracy swój sprzęt, a przecież mają do dyspozycji nowoczesne maszyny do pisania i nie potrzebują komputerów. Karczyński wygrał zdecydowaną większością głosów - aż 600 policjantów uznało, że Złota Pała należy się właśnie jemu.

>>>Zobacz tegoroczne nominacje do "Złotej Pały 2008"

Złote Pały przyznawane są od 2006 roku. Co miesiąc przyznawana jest Pała Miesiąca, a spośród tych "zwycięzców" wyłaniani są nominowani do Pały Roku. Historyczną, bo pierwszą Złotą Pałą został w styczniu 2006 roku były zastępca komendanta głównego Marek Hebda, który w nowosądeckim supermarkecie chciał ukraść ładowarkę do telefonu komórkowego.

W zeszłym roku Złota Pała trafiła do komendanta policji z Wołomina, który zażądał pisemnego wyjaśnienia, czemu... policyjne psy szczekają w kojcach. Przewodnicy psów tłumaczyli komendantowi, że cztery psy potrafią porozumiewać się między sobą poprzez szczekanie i nie potrafią robić tego szeptem.