Kot Domowy (łac: Felis silvestris catus) udomowiony został około 6000 lat temu i od tego czasu aż po dzisiejszy dzień wykorzystywany jest do tępienia gryzoni domowych (myszy, szczury). W starożytnym Egipcie kot był zwierzęciem czczonym jako święte zwierze bogini Bastet (egipska bogini miłości i płodności)

22 grudnia 2001 roku urodził się pierwszy sklonowany kot a właściwie kotka CC (od angielskiego Copy Cat)

"Fred the Undercover Kitty" (kot agent Fred) to kot, który był wykorzystany w 2006 roku przez nowojorską policję w akcjach demaskujących nielegalne praktyki weterynaryjne. W lutym 2006 roku Fred został zarejestrowany jako tajny agent.

Kot Oscar, mieszkaniec hospicjum w Providence (USA), według New England Journal of Medicine, potrafił rozpoznać umierających pacjentów.

Największym kotem domowym, wg. Encyklopedii Guinness'a, był Himmy należący do mieszkańca Queensland w Australii - Thomasa Vyse'a. Himmy pod koniec swego życia (w 1986 roku) osiągnął wagę 21,3 kg. Jego wysokość w kłębie wynosiła 38 cm., a długość prawie metr.

Kot Jake, który mieszka w Ontario w Kanadzie, ma dwadzieścia osiem palców zakończonych pazurkami - po siedem na każdej łapce. Policzono je we wrześniu 2002 roku. Każdy pazur jest osadzony na własnych kościach i ma własny opuszek.

Za najbogatszego na świecie kota uważa się Blacky'ego. W spadku po swoim opiekunie, multimilionerze Benie Rea, odziedziczył ponad 20 milionów dolarów amerykańskich.

Najstarszy kot, o którym wiadomo, odszedł z tego świata w roku 1939 w wieku 36 lat (średnia długość życia kota wynosi 17 lat). Nazywał się Puss i należał do niejakiej pani Holway z hrabstwa Devon w Wielkiej Brytanii.

Najmniejszy kot domowy nazywa się Tinker Toy i jest własnością państwa Taylorville z Illinois (USA). Należy on do rasy kotów himalajskich. Jego wysokość wynosi 7 cm, a długość 19 cm.

Największej ilości potomstwa doczekała się kotka o imieniu Dusty z Bonham w Teksasie (USA). W ciągu 17 lat swojego życia (do roku 1952) urodziła 420 kociąt.

Najstarszą kocią mamą była Kitty należąca do Johna Johnstone'a z Wielkiej Brytanii. Swoje ostatnie kocięta urodziła w 1987 roku w wieku 30 lat. W sumie w ciągu całego swojego 32-letniego życia urodziła ona 218 kociąt.

Największy koci miot liczył 19 kociaków. Rekord ten został zanotowany w 1970 roku i należy do kotki syjamskiej, będącej własnością V. Gane'a z Church Westcote w Wielkiej Brytanii.

Najlepszą "łapaczką myszy" była kotka należąca do gorzelni Glenturret Distillery Ltd. w Crief, w Wielkiej Brytanii. Kiedy umarła w roku 1987 w wieku 24 lat, suma upolowanych przez nią myszy wynosiła 28 899. Daje to średnią trzech upolowanych myszy dziennie.

W Japonii kot jest najpopularniejszą maskotką. Jego portret z podniesioną łapką w geście pozdrowienia widnieje przy wejściu do sklepów i restauracji. Manekineko zapewnia powodzenie w interesach.

W 1879 roku w Belgii przeprowadzono próbę zastąpienia gołębi pocztowych kotami. 37 zwierząt wywieziono z Liege do miejscowości położonej w promieniu 30 km. Koty wyposażono w odpowiedni ekwipunek i wypuszczono. Wszystkie wróciły do Liege, ale większość pozbyła się w drodze przesyłek. Okazały się listonoszami niegodnymi zaufania.

Jurij Gagarin podczas wizyty w Paryżu dostał w prezencie perskiego kota. Zabrał go więc do domu, ale zwierzę okazało się wyjątkowo wybredne. Dwa razy w tygodniu samolot musiał mu więc przywozić z Paryża specjalne kocie przysmaki.

Dante Alighieri miał parę kotów perskich, którą nauczył przynoszenia małych przedmiotów i przewracania stron w książkach. Nie potrafił pisać, nie mając w pobliżu swoich ulubieńców.

Charles Dickens miał bardzo inteligentnego kota, który gasił łapką świece, gdy uznał, że jego pan powinien już udać się na spoczynek.

Ernest Hemingway hodował krowę, by jego 40 kotów miało codziennie świeże mleko. Najbardziej wyróżnione czworonogi jadły z pisarzem posiłki przy stole.

Prezydent Lech Kaczyński został w ubiegłym roku ”Kociarzem Roku” w plebiscycie pisma ”Kot”.