Od rana prowadzona była kwesta organizowana przez fundację Jerzego Owsiaka. Po raz 23 na ulicach polskich miast można było spotkać tysiące wolontariuszy WOŚP. W sumie w tegoroczną zbiórkę było zaangażowanych 120 tysięcy osób. 

W akcję włączył się prezydent apelując o wsparcie akcji. Bronisław Komorowski z małżonką wrzucili pieniądze do puszki kwestującej na warszawskiej Starówce matki z dwójką małych dzieci. Prezydent dziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyłączyli się do akcji i udzielili wsparcia WOŚP.

- Orkiestra tak jak co roku gra, aby Polska była odrobinę lepsza, gra o to, żebyśmy my wszyscy byli odrobinę lepsi przez okazanie i zrozumienia i dołączenie się do akcji, która przecież ma na celu pomoc innym - powiedział Bronisław Komorowski. Prezydent zachęcał, aby wrzucić choć parę groszy na rzecz dzieci i osób starszych. 

Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy po raz dziewiąty towarzyszy bieg "Policz się z cukrzycą". Dzięki niemu diabetycy mają się przekonać o wsparciu, jakie udziela im WOŚP, ale i całe społeczeństwo. 

W akcję włączyli się żołnierze, którzy w całym kraju kwestują na rzecz 23. finału Orkiestry. Mundurowi wspierają wolontariuszy i organizują pokazy wojskowego sprzętu. Jacek Matuszak z Ministerstwa Obrony Narodowej powiedział, że wzorem lat ubiegłych zorganizowano też internetowe licytacje. Fani armii mogą wygrać między innymi pobyt w brygadzie kawalerii pancernej, rejs żaglowcem szkoleniowym marynarki wojennej czy dzień z pilotami wielozadaniowych samolotów F-16.

To nie koniec atrakcji. Do licytacji wojsko wystawiło też możliwość lotu na symulatorach myśliwca Su-22 i śmigłowca bojowego. A dla miłośników wojsk pancernych przewidziano możliwość jazdy czołgiem Leopard. 

Do zabawy dołączyły się Polskie Koleje Państwowe. Zorganizowały licytacje, oferując pakiet konkursów i gadżetów. Zwycięzca jednego z nich będzie mógł spróbować swoich sił w roli lektora na Dworcu Centralnym. Konkurs odbywa się na zasadzie internetowej licytacji. 

Finałowi WOŚP towarzyszą też inne imprezy. Dla Orkiestry kąpało się w lodowatej wodzie ponad 20 członków krakowskiego Klubu Morsów "Kaloryfer". Na Rynku Głównym kapali się w specjalnie przygotowanych przez straż pożarną basenach. Przy okazji zbierali datki do puszek. 

Pierwszy finał WOŚP odbył się w 1993 roku. Od tego czasu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy co roku organizuje zbiórkę pieniędzy. Są one przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie dzieci. 

Od początku działalności Fundacja WOŚP zebrała ponad 581 milionów 700 tysięcy złotych. Podczas ubiegłorocznego finału zebrano 52,5 miliona.

CZYTAJ TEŻ: Finanse WOŚP. Ile zbiera, ile wydaje, ile płaci Owsiakom i pozostałym pracownikom? >>>