Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza", minister nauki i szkolnictwa wyższego, Barbara Kudrycka, podpisała dziś przed południem nową listę projektów rekomendowanych Komisji Europejskiej. Nie ma jednak na niej już szkoły o. Rydzyka. Dlaczego?

Przyznanie unijnej dotacji szkole o. Rydzyka wywołało w ubiegłym roku burzę medialną i falę protestów. Protestował m.in. Międzynarodowy Komitet Oświęcimski. Organizacja wskazała, że Unia Europejska nie powinna wspierać projektów o. Rydzyka i Radia Maryja, odbieranych "jako symbole trującego i coraz bardziej agresywnego antysemityzmu". Wątpliwości wyrażała też Komisja Europejska.

Jednak szkoła o. Rydzyka nie jest jedyną instytucją, która straciła dotację. Z 32 inwestycji na nowej liście pozostały jedynie dwa duże projekty - obydwa powyżej 50 milionów euro. To Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziały Chemii, Biologii, Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Jak wskazuje resort, ich wycofanie wymagałoby negocjacji z KE.

Pozostałe projekty, które nie znalazły się w wykazie, jeszcze mają szanse na pieniądze. Jednak będą się musiały o nie starać w konkursie.

Rzecznik resortu Ministerstwa Nauki Katarzyna Dziedzik zapewnia, że ministerstwo nie kierowało się uprzedzeniami wobec Radia Maryja, o co w przeszłości oskarżał je szef rozgłośni. "Ministerstwo nie odnosi się w swojej rekomendacji do żadnego wniosku indywidualnie, w związku z czym nie ma mowy o żadnych uprzedzeniach" - zapewnia Dziedzik.

Lista projektów kluczowych to wykaz specjalnych inwestycji, ważnych dla rozwoju kraju, które poza konkursem dostaną dotację z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. W sierpniu zeszłego roku ogłosiła go minister rozwoju Grażyna Gęsicka (PiS). Uczelnia o. Rydzyka, która znalazła się w gronie renomowanych szkół wyższych z całego kraju, dostała 15,3 miliona euro na Inkubator Nowoczesnych Technologii na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. A konkretnie - na budowę gmachu Wydziału Informatyki i wyposażenie sal laboratoryjnych. Jednak w grudniu rząd Platformy Obywatelskiej postanowił ten wykaz zweryfikować.

Nowa lista trafi teraz do Ministerstwa Rozwoju, które podejmie ostateczną decyzję w sprawie dotacji i ogłosi pełen wykaz - wraz ze zweryfikowanymi inwestycjami drogowymi i w ochronie środowiska - pod koniec stycznia lub na początku lutego - twierdzi "Gazeta Wyborcza".