Katastrofa polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem jest niezmiennie głównym tematem w rosyjskich mediach. Programy informacyjne wszystkich stacji telewizyjnych i radiowych niemal w całości poświęcone są tragedii, która dotknęła Polskę.
W niedzielę media na bieżąco, często na żywo, relacjonowały ceremonię pożegnania trumny z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na lotnisku w Smoleńsku, uroczystość na lotnisku wojskowym w Warszawie i przejazd konduktu żałobnego ulicami polskiej stolicy. Wcześniej przekazywały obrazki z płaczącej Warszawy - sprzed Pałacu Prezydenckiego, z Placu Piłsudskiego, Katedry Polowej Wojska Polskiego i innych kościołów.
Informowały też szeroko o przewiezieniu pozostałych ciał ofiar katastrofy do Moskwy, przygotowaniach do ich identyfikacji, a także o przyjeździe do stolicy Rosji rodzin zabitych, przedstawicieli rządu Polski i polskich ekspertów, którzy będą pomagali w rozpoznaniu ofiar.
Stacje telewizyjne i radiowe informowały także o wyłożeniu w Ambasadzie RP w Moskwie księgi kondolencyjnej i o mszy świętej w intencji ofiar dramatu pod Smoleńskiem, odprawionej w moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.
Telewizja Kanał 1 (d. ORT) w wieczornym wydaniu magazynu informacyjnego Wremia zaprezentowała materiał na temat mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 roku ilustrowany fragmentami filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy i zawierający opinię premiera Władimira Putina, że zbrodnia katyńska była zemstą Józefa Stalina za klęskę bolszewickiej Rosji w wojnie z Polską w 1920 roku.
W sobotę niemal wszystkie centralne stacje telewizyjne przerwały swoje programy, by nadać specjalne wydania magazynów informacyjnych z tragicznymi wiadomościami ze Smoleńska. Później co godzinę przekazywały najnowsze wieści ze Smoleńska, Katynia, Moskwy i Warszawy. Obszernie przedstawiały też sylwetkę tragicznie zmarłego przywódcy Polski.
W związku z tragedią pod Smoleńskiem państwowe stacje telewizyjne dokonały też innych zmian w swoich programach. W sobotę wieczorem Kanał 1 odwołał emisję bodaj najpopularniejszego w Rosji programu satyrycznego "Prożektorparishilton". Rossija przerwała swój program, aby wyemitować odezwę prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa do Polaków. Tekst tego wystąpienia ukazał się później na stronie internetowej Kremla po polsku. To pierwszy taki przypadek w historii.
Natomiast w niedzielę Rossija (d. RTR) włączyła do swojego programu "Katyń" Wajdy. Obraz został pokazany wieczorem, bezpośrednio po głównym wydaniu magazynu informacyjnego Wiesti, tj. w najlepszym czasie antenowym. Przez cały dzień zapowiadano emisję tego filmu. Z kolei Kanał 1 po wieczornym magazynie Wremia - zamiast programów rozrywkowych "Bolszaja raznica" i "Jużnoje Butowo" - wyświetlił "Popiół i diament" Wajdy.
Poniedziałek, 12 kwietnia, będzie w Rosji dniem żałoby narodowej.