Jak dodał zostali na niego zaproszeni "wszyscy oficjele z kraju i korpus dyplomatyczny". Nowak poinformował też, że w niedzielę wieczorem odbędzie się uroczyste spotkanie prezydenta z korpusem dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Wcześniej prezydent Komorowski będzie uczestniczył we mszy beatyfikacyjnej, którą odprawi papież Benedykt XVI. Na Placu św. Piotra przewidziano miejsce dla 200 tys. osób. Prezydent będzie przebywał w sektorze zaraz przy ołtarzu beatyfikacyjnym, gdzie zasiądą inne głowy państw zaproszone na uroczystość.

W mszy wezmą udział m.in.: prezydent Włoch Giorgio Napolitano z żoną Clio, para królewska z Belgii - król Albert II z królową Paolą oraz premier Francji Francois Fillon. Po mszy świętej szczątki Jana Pawła II zostaną wystawione w Bazylice św. Piotra.

Nowak odniósł się też do pytania PAP i IAR, czy jest zawiedziony, że na uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II nie będzie prezesa PiS. Jarosław Kaczyński został w Warszawie z powodu choroby matki. "To jest pytanie do prezesa PiS, dlaczego nie chce korzystać z sytuacji, w której są naturalne skłonności, aby się pojednać. Prezydent Komorowski nie ma i nigdy nie miał problemu z wyciągnięciem ręki na znak pokoju, potwierdzał to swoimi czynami; nie ma problemu z przełamywaniem barier" - mówił Nowak.