Jak co roku na pamiątkę tego dnia byli więźniowie, przedstawiciele władz i duchowni spotkają się na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau. Po raz pierwszy uroczystość rocznicy wyzwolenia obozu odbędzie się z udziałem tak licznej delegacji izraelskiego Knesetu.

Reklama

Główne uroczystości odbędą się po południu na terenie obozu w Brzezince. Planowane są przemówienia i wspólna modlitwa. W uroczystościach weźmie udział 70 członków izraelskiego Knesetu, którzy wieczorem spotkają się z parlamentarzystami polskimi i kilku krajów europejskich (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ >>>).

Do momentu wyzwolenia niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku.

"Nie wiem, czy jestem podobna do rodziców"

Rina Quint jako dziecko trafiła do obozu Bergen-Belsen, który został wyzwolony 15 kwietnia 1945 roku. W dniu pamięci o ofiarach Holokaustu wspomina piekło, które przeżyła.

- Bardzo mocno ściskałam w dłoni zdjęcia, które miałam ze sobą. Jeden z żołnierzy pomyślał chyba, że ściskam diamenty albo pieniądze i siłą otworzył mi dłoń. Zobaczył moje zdjęcia i był chyba bardzo zawiedziony. Podarł je i wyrzucił. Kiedy teraz o tym myślę, to nie wiem ile te zdjęcia mogłyby powiedzieć o mojej rodzinie. Nie mam pojęcia czy byłam na tych zdjęciach, nie pamiętam, czy jestem podobna do kogoś ze swojej rodziny. Czy moje dzieci są? Może moje wnuki? Nie mam pojęcia - opowiada kobieta.