Odwet za ucieczkę z komanda mierników. 76 lat temu Niemcy wykonali jedną z największych egzekucji w Auschwitz

76 lat temu Niemcy stracili na szubienicy w obozie Auschwitz 12 Polaków. Był to odwet za ucieczkę trzech ich kolegów z komanda mierników. Wyrok wykonano 19 lipca 1943 r. Była to największa publiczna egzekucja wykonana przez powieszenie w historii KL Auschwitz.

wróć do artykułu
 • ~Racja Stanu
  (2019-07-31 11:17)
  Nasz wieloletni polski problem polega na mylnym i niczym nie uzasadnionym słownictwie, stosowanym przez nas do opisywania wydarzeń poprzedniej Wojny Światowej i tamtych czasów! Podczas okupacji nie było czegoś takiego jak armia niemiecka i niemieccy żołnierze, albowiem żadne państwo niemieckie nigdy nam nie wypowiedziały żadnej wojny, więc mieliśmy do czynienie jedynie z niemieckimi zbrojnymi bandami na terenie Polski, począwszy od 1 września 1939 roku! Nie było żadnych "miejsc kaźni", tylko miejsca dokonanych zbrodni! Nigdy nie było żadnych niemieckich wykonywanych "wyroków", a jedynie masowe niemieckie morderstwa! Dlaczego słownictwo jesty takie ważne? Wystarczy znać i pamiętać odpowiedź dzisiejszych Niemiec na wniosek Polski, aby na zasadzie wzajemności, skoro Polska wypłaca emerytury niemieckim "żołnierzom", strona niemiecka wypłacała emerytury polskim weteranom żyjącym na terenie Niemiec. Pierwsza odpowiedź była prosta - "Niemcy nie widzą powodu do wypłacania pieniędzy bandytom z AK strzelającym niemieckim żołnierzom w plecy"!
 • ~dociekliwy
  (2019-07-28 12:48)
  Pewnej rzeczy nie rozumiem. Jak można nazywać ludzi z obozu więźniami? Jeżeli byli w obozie, to byli chyba obozowiczami. Czy ja nie mam racji?
 • ~Dr J.E.Bakaa
  (2019-07-28 02:51)
  Kulturalni ci SSmani. Wyrok odczytali, uzasadnili... Nie to co NKWD
 • ~Au Tor
  (2019-07-27 15:56)
  Tez tak uwazam. Prosze oodwaga i honor z jakim Polacy gineli w obozach jest godna powagi. Co do bartoszewskiego to od niedawna niemcy w internecie udostepniaja cala dokumentacje obozowa - kazde nazwisko i imie mozna tam znalezc- setki tysiecy fotografofanych oryginalnych dokumentow. - ich biurokracja nie zwiodla. bartoszewski nawet pod swoim imieniei nazwiskiem nie byl w obozie rejestrowany - przynajmniej nie znalazlem choc wiele zwolnien jest tam rejestrowanych.
 • ~Tuchal44
  (2019-07-25 07:37)
  Bardzo nie na miejscu wpis , można mieć różne postrzeganie p.Bartoszewskiego lecz takie uwagi wobec miejsca i tragedii są nikczemne.
 • ~╲╱.├─┤
  (2019-07-18 21:08)
  A nie mogli wyjść jak Bartoszewski ze względu na zły stan zdrowia? To chyba jednak prawda co mówią o niskiej inteligencji Polaków... nie rozumiem, po co uciekać skoro można wyjść?

Może zainteresować Cię też: