Warszawa
Reklama

Białostockie osiedle na szkieletach. Zabici przez Niemców, Sowietów czy UB? ZDJĘCIA

18 czerwca 2015, 17:00
Badania archeologiczne pokazują, jak kaci obchodzili się z ofiarami. Szkielety są ciasno posplatane ze sobą i leżą w różnych pozach, co oznacza, że ciała wrzucano do dołów bezładnie, prawdopodobnie zakopując po kilka, a może i więcej zwłok jednocześnie. Wznowione 15 czerwca ekshumacje nie pozwalają jeszcze na znalezienie odpowiedzi, czyje to szkielety. Mogą tu bowiem znajdować się szczątki ofiar działań sowieckich, niemieckich oraz zbrodni funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Instytut Pamięci Narodowej, oprócz ekshumacji, przeprowadzi również kolejne badania archeologiczne, by można było sprecyzować, gdzie kończy się tzw. pole grobowe. Sprawdzane właśnie groby znajdują się na terenie osiedla mieszkaniowego, tuż obok jednego z bloków.
Badania archeologiczne pokazują, jak kaci obchodzili się z ofiarami. Szkielety są ciasno posplatane ze sobą i leżą w różnych pozach, co oznacza, że ciała wrzucano do dołów bezładnie, prawdopodobnie zakopując po kilka, a może i więcej zwłok jednocześnie. Wznowione 15 czerwca ekshumacje nie pozwalają jeszcze na znalezienie odpowiedzi, czyje to szkielety. Mogą tu bowiem znajdować się szczątki ofiar działań sowieckich, niemieckich oraz zbrodni funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Instytut Pamięci Narodowej, oprócz ekshumacji, przeprowadzi również kolejne badania archeologiczne, by można było sprecyzować, gdzie kończy się tzw. pole grobowe. Sprawdzane właśnie groby znajdują się na terenie osiedla mieszkaniowego, tuż obok jednego z bloków. / PAP / Artur Reszko
Trudno ocenić, czyje to mogą być szczątki. W niesławnych ogrodach więziennych aresztu śledczego w Białymstoku w czasie II wojny światowej ciała zamordowanych więźniów ukrywali Niemcy, Sowieci, a potem również funkcjonariusze UB. Dziś na bezimiennych grobach stoi osiedle i betonowe socjalistyczne bloki. IPN prowadzi w tym miejscu ekshumacje.

Powiązane

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama
Zobacz
Reklama