Reklama
Warszawa
Reklama

Milcząca wizyta papieża w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. ZDJĘCIA

29 lipca 2016, 15:48
Franciszek pieszo, w samotności i ciszy, przeszedł przez historyczną bramę z napisem "Arbeit Macht Frei" i wszedł na teren byłego niemieckiego obozu Auschwitz I.Franciszek jest trzecim papieżem po Janie Pawle II i Benedykcie XVI, który przekroczył historyczną bramę obozową. Ojciec święty po wejściu do byłego obozu wsiadł do pojazdu elektrycznego, który wiezie go alejkami obozowymi do bloku 11. Na trasie przejazdu znalazł się m.in. plac, na którym 75. lat temu odbył się apel, podczas którego ojciec Maksymilian Kolbe dobrowolnie zgodził się oddać życie za współwięźnia.W bloku 11, przed którym Niemcy rozstrzelali tysiące osób, papież spotka się z kilkunastoma byłymi więźniami. Przed blokiem na gościa czeka premier Beata Szydło. Brama główna w byłym Auschwitz I, jako jedyna w całym obozie, została wykonana na rozkaz Niemców przez polskich więźniów politycznych. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego miejsca. Napis nad bramą "Arbeit Macht Frei" ("Praca czyni wolnym") pochodzi od tytułu XIX-w. powieści niemieckiego pisarza i pastora Lorenza Diefenbacha. Stanowił on parafrazę cytatu z Ewangelii św. Jana "Prawda czyni wolnym". Niemcy umieścili napis nad wejściem do kilku obozów, m.in. w Dachau, Sachsenhausen, Flossenbuerg i Gross-Rosen. Miał zapewniać to porządku panującym w obozie i dawać więźniom złudną nadzieję, że dzięki wytężonej pracy odzyskają wolność. / PAP / Paweł Supernak
"Panie, miej miłosierdzie nad Twym ludem! Panie, przebacz tak wiele okrucieństwa!" - napisał papież Franciszek w księdze pamiątkowej muzeum Auschwitz-Birkenau. Franciszek w milczeniu oglądał miejsce kaźni milionów ludzi, długo też modlił się w męczeńskiej celi o. Maksymiliana Kolbego i przed Ścianą Straceń.
Reklama
Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Reklama
Reklama

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    Reklama

    Zobacz więcej

    Reklama
    image for background

    Przejdź do strony głównej