Jak podano w komunikacie przekazanym dziennikarzom, dokumenty są dostępne w internecie pod adresem https://tinyurl.com/2z3e8ae9.

40 tysięcy plików w archiwum

Seria archiwalna składa się łącznie ze 170 tomów, co w formie cyfrowej odpowiada liczbie prawie 40 tysięcy plików.

Reklama

Na początku, jak wyjaśnił Watykan, dostępnych będzie 70 proc. zgromadzonego materiału, który zostanie uzupełniony o najnowsze, opracowywane obecnie tomy.

Reklama

Sekretarz do spraw stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu arcybiskup Paul Richard Gallagher wyjaśnił, że prośby dotyczyły otrzymania wizy lub paszportu w celu wyjazdu, uzyskania azylu, połączenia z rodziną, zwolnienia z aresztu, przeniesienia z jednego obozu koncentracyjnego do drugiego, uzyskania wiadomości o osobie deportowanej, dostaw żywności lub odzieży, pomocy finansowej, wsparcia duchowego.

Prośby te kierowano do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, gdzie uruchamiano kanały dyplomatyczne, by udzielić pomocy, "uwzględniając złożoność sytuacji politycznej w skali światowej" - zaznaczył Gallagher.

Z dokumentów wynika, że w niektórych przypadkach udało się udzielić konkretnej pomocy.

Reklama

W marcu 2020 roku Watykan udostępnił badaczom wszystkie archiwa pontyfikatu Piusa XII, który stał na czele Kościoła katolickiego w latach 1939-1958.

Podkreślano wówczas w Watykanie, że dokumenty te zadają kłam "czarnej legendzie" papieża Pacellego, któremu zarzucano, że nie zrobił wystarczająco dużo w latach Zagłady.

Z Rzymu Sylwia Wysocka