Niegdyś tętniło życiem... Mistra. Kamienne opuszczone miasto. FOTOREPORTAŻ DZIENNIK.PL
1 Od 1989 miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc, jakie warto zobaczyć, odwiedzając grecki półwysep.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
2 Mistra dzieli się na Górne i Dolne Miasto. Ozdobą Dolnego, niedaleko bramy wejściowej zwieńczającej krętą drogę prowadzącą pod górę jest katedra Mitropolis, najstarsza świątynia w Mistrze, wybudowana pod koniec XIII wieku.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
3 Historia Mistry rozpoczyna się w roku 1249, kiedy na szczycie góry swoją twierdzę wznosi frankoński książę Wilhelm II de Villehardouin. Dzięki dobremu strategicznemu położeniu zamku mógł kontrolować znaczny obszar Peloponezu. Szybko przyciągnął również mieszkańców okolic oraz kupców, zamieniając okolice twierdzy w miasto.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
4 Według jednej z legend, w Mistrze schronili się nawet potomkowie legendarnych Spartan, którzy przyszli tu z położonej kilka kilometrów dalej Sparty. Mistra kusiła ich zapewniającym większe bezpieczeństwo położeniem. Strome zbocza były znacznie trudniejsze do zdobycia niż płaskowyż, na którym ulokowana była starożytna Sparta.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
5 Średniowieczna Mistra przeżywała swój rozkwit w połowie XIV wieku, gdy stała się stolicą prowincji Morea. Wtedy to powstały przykuwające uwagę kościoły bogato zdobione bizantyjskimi freskami.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
6 W każdym innym miejscu w Europie Zachodniej tak cenne freski byłyby pilnowane przez ochroniarzy lub przynajmniej zasłaniane ochronną taflą szkła. Mistra, która tak naprawdę jest jednym wielkim zabytkiem, zapewnia bezpośredni kontakt z czasami, w których rozkwitała jej świetność...
Mariusz Nowik / dziennik.pl
7 W tych murach, których każdy skrawek ozdobiony jest średniowiecznymi malowidłami, jeszcze kilkadziesiąt lat temu odprawiano nabożeństwa.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
8 Oglądając freski sprzed 500 i więcej lat, warto zatrzymać się i poświęcić im więcej uwagi. Sprzyja temu cisza i dostojność pustych kościołów. Każde malowidło to dzieło bizantyjskiej sztuki sakralnej i cenne źródło informacji o modzie panującej w średniowieczu. Artyści dokładnie przedstawili szczegóły ubiorów, ozdoby, a nawet sposoby wiązania odzieży czy hafty, jakie w tym czasie stosowano.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
9 Charakterystyczne sklepienie ułożone ponad pół tysiąca lat temu przez średniowiecznych budowniczych.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
10 Mistra dzieli się na trzy części. Dolne Miasto, gdzie wznosi się katedra Mitropolis, przyciąga najwięcej turystów. Jednak tylko najbardziej wytrwali są w stanie pokonać trasę z Dolnego Miasta do pozostałych części - Kastro (czyli frankońskiego zamku) oraz Górnego Miasta, nad którym góruje Pałac Despotów, dawnych władców Mistry.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
11 W XV wieku, w czasie świetności miasta, mieszkało tu od 20 tys. do 40 tys. osób. Dziś zamieszkały jest tylko monaster Pantanassa, czyli Królowej Świata, znajdujący się wysoko na zboczu góry. Zakonnice z klasztoru nie zapuszczają się jednak w kamienne uliczki opustoszałej Mistry.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
12 Wnętrze katedry Mitropolis częściowo skryte w mroku. Krążąc po jej zakamarkach, można odkryć interesujące ślady przeszłości, jak choćby bizantyjskie teksty sakralne wyryte na kamiennych kolumnach.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
13 Dary wotywne pozostawiane w świątyni w podziękowaniu za spełnienie modlitw. Intencje są najróżniejsze - od próśb o uzdrowienie do błagań o zajście w ciążę czy nawet znalezienie męża lub żony.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
14 Katedra Mitropolis, z zewnątrz niepozorna, wewnątrz imponująca, była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To tu odbyła się koronacja Konstantyna XI Paleologa, ostatniego cesarza Bizancjum, który w 1449 roku wyruszył stąd, by bronić imperium przed muzułmańskim najazdem. Cztery lata później zginął na ulicach Konstantynopola, walcząc z Turkami.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
15 Charakterystyczne sklepienie podtrzymujące katedrę Mitropolis. Warto zwrócić, jak średniowieczni budowniczowie układali cegły, by strop wytrzymał duże obciążenia. Nie zapomnieli jednak o ornamencie w kształcie krzyża.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
16 Jeden z fresków przedstawiający męczeństwo Jezusa. Uwagę zwracają szczegóły anatomiczne postaci.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
17 Oglądając freski sprzed 500 i więcej lat, warto zatrzymać się i poświęcić im więcej uwagi. Sprzyja temu cisza i dostojność pustych kościołów. Każde malowidło to dzieło bizantyjskiej sztuki sakralnej i cenne źródło informacji o modzie panującej w średniowieczu. Artyści dokładnie przedstawili szczegóły ubiorów, ozdoby, a nawet sposoby wiązania odzieży czy hafty, jakie w tym czasie stosowano.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
18 Opustoszałe uliczki i rozsypujące się kamienne budyneczki - nic nie wskazuje na to, że średniowieczna Mistra od połowy XIV wieku stanowiła centrum kultury i sztuki. Miasto przyciągało artystów i intelektualistów. Nazywano je wówczas bizantyjską Florencją.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
19 Po upadku Konstantynopola Mistra przeszła pod panowanie Turków. Kościoły zamieniono w meczety, a w Pałac Despotów w Górnym Mieście zamieszkał turecki basza, a świetność miasta zaczęła przygasać. Nie pomogło ani krótkie weneckie panowanie, ani ponowne zajęcie Mistry przez Turków w 1715 roku. Powstania, jakie przetoczyły się przez Peloponez pod koniec XVIII i na początku XIX wieku, przyczyniły się do jeszcze większych zniszczeń Mistry. Gdyby nie była położona w tak trudnym terenie, być może do dziś nie pozostałby po niej kamień na kamieniu.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
20 Kościoły i stare domu to dziś już tylko puste budynki, często nawet pozbawione dachów. Warto jednak zapuścić się w ich zakamarki. Wiele z nich kryje średniowieczne tajemnice.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
21 Średniowieczna bizantyjska księga prezentowana w muzeum przy katedrze Mitropolis.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
22 Oglądając freski sprzed 500 i więcej lat, warto zatrzymać się i poświęcić im więcej uwagi. Sprzyja temu cisza i dostojność pustych kościołów. Każde malowidło to dzieło bizantyjskiej sztuki sakralnej i cenne źródło informacji o modzie panującej w średniowieczu. Artyści dokładnie przedstawili szczegóły ubiorów, ozdoby, a nawet sposoby wiązania odzieży czy hafty, jakie w tym czasie stosowano.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
23 Freski na ścianach katedry Mitropolis to gratka dla miłośników sztuki bizantyjskiej. Przedstawiają między innymi męczeństwo i złożenie do grobu świętego Dymitra (patrona świątyni) raz życie Marii cuda, jakich według Biblii dokonywał Chrystus.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
24 Katedra Mitropolis, z zewnątrz niepozorna, wewnątrz imponująca, była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To tu odbyła się koronacja Konstantyna XI Paleologa, ostatniego cesarza Bizancjum, który w 1449 roku wyruszył stąd, by bronić imperium przed muzułmańskim najazdem. Cztery lata później zginął na ulicach Konstantynopola, walcząc z Turkami.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
25 Wnętrze katedry Mitropolis częściowo skryte w mroku. Krążąc po jej zakamarkach, można odkryć interesujące ślady przeszłości, jak choćby bizantyjskie teksty sakralne wyryte na kamiennych kolumnach.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
26 Po II wojnie światowej miasto było już niemal kompletnie wyludnione. Dzieła zniszczenia dokonała wojna domowa, jaka wstrząsnęła Grecją w latach 1944-1949. Wówczas to na ulicach Mistry rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami rządowymi a komunistyczną partyzantką.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
27 Mistra dzieli się na trzy części. Dolne Miasto, gdzie wznosi się katedra Mitropolis, przyciąga najwięcej turystów. Jednak tylko najbardziej wytrwali są w stanie pokonać trasę z Dolnego Miasta do pozostałych części - Kastro (czyli frankońskiego zamku) oraz Górnego Miasta, nad którym góruje Pałac Despotów, dawnych władców Mistry.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
28 Ostatnich mieszkańców Mistry wysiedlono w latach pięćdziesiątych XX wieku. Od tego czasu w starych murach pojawiają się - oprócz pracowników muzeum - jedynie turyści, którzy chcą poczuć atmosferę tego niezwykłego miejsca.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
29 W tych murach, których każdy skrawek ozdobiony jest średniowiecznymi malowidłami, jeszcze kilkadziesiąt lat temu odprawiano nabożeństwa.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
30 W każdym innym miejscu w Europie Zachodniej tak cenne freski byłyby pilnowane przez ochroniarzy lub przynajmniej zasłaniane ochronną taflą szkła. Mistra, która tak naprawdę jest jednym wielkim zabytkiem, zapewnia bezpośredni kontakt z czasami, w których rozkwitała jej świetność...
Mariusz Nowik / dziennik.pl
31 Kościoły i stare domu to dziś już tylko puste budynki, często nawet pozbawione dachów. Warto jednak zapuścić się w ich zakamarki. Wiele z nich kryje średniowieczne tajemnice.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
32 Szczegółowo zdobiony świetlik w kopule katedry Mitropolis, przedstawiający Jezusa w otoczeniu apostołów. Robi szczególne wrażenie o wschodzie i zachodzie słońca, kiedy wpuszcza do wnętrza świątyni różowe bądź krwiste promienie słonecznego światła.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję