Simpsonowie w Auschwitz! Włoski artysta szokuje. ZDJĘCIA
1 "Holokaust był zbrodnią wyjątkową i niepowtarzalną. Auschwitz-Birkenau jest zaś symbolem tego przemysłu śmierci. Tylko dzięki kultywowaniu pamięci jesteśmy w stanie walczyć z rasizmem, antysemityzmem, homofobią i wszelkimi przejawami nietolerancji, które zagrażają społeczeństwu, sa zamachem na naszą wolność i szacunek dla całej różnorodności" - tłumaczy Palombo.
Media
2 Oprócz Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie - bohaterów "Simpsonów" - włoski artysta sportretował w tej samej konwencji Anne Frank, autorkę znanego na całym świecie pamiętnika z czasów wojny, w którym żydowska dziewczynka opisywała dzień po dniu życie w ukryciu przed hitlerowcami.
Media
3 13-letnia Anne razem z rodziną ukrywała się przez 2 lata. W 1944 roku ktoś ich zadenuncjował i wszyscy trafili do obozu koncentracyjnego. Anne zmarła, ale jej pamiętnik przetrwał. Po wojnie został przetłumaczony na przeszło 30 języków. Historia żydowskiej dziewczynki i jej rodziny została też zekranizowana.
Media
4 Serią obrazów "Never again" (czyli "Nigdy więcej") artysta szokuje nie po raz pierwszy. Palombo w swojej sztuce od lat komentuje otaczającą go rzeczywistość, używając do tego animowanych postaci. Jego prace można podziwiać na blogu humorchic.blogspot.com.
Media
5 Wśród jego najbardziej znanych prac jest choćby "kreskówkowa" seria z niepełnosprawnymi bohaterami bajek czy cykl skierowany przeciw przemocy wobec kobiet. Palombo przedstawiał na obrazkach m.in. księżniczki znane z filmów "Disneya" z podbitym okiem i zakrwawioną wargą albo na wózkach inwalidzkich.
Media
6 Utalentowany Włoch niejednokrotnie zadzierał też z przemysłem modowym. Rysował animowane karykatury wychudzonych modelek, znanych z pierwszych stron magazynów dla kobiet, krytykując w ten sposób serwowane przez świat mody nierealne wzorce urody, które wpędzają młode dziewczyny w anoreksję i bulimię.
Media
7 W przeszłości sięgał już po tematykę związaną z Holokaustem. Zawalenie się fabryki odzieżowej w Bangladeszu komentował rysując bramę obozu Auschitz z napisem "Arbeit macht frei".
Media
8 Prace Palombo powstały z okazji 70. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej. 27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Media
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję