Po niezliczonej ilości przekłamań i zwykłych kłamstw na temat Lecha Kaczyńskiego grupa badaczy pod kierunkiem Sławomira Cenckiewicza postanowiła przygotować pierwszą naukową biografię byłego Prezydenta Rzeczpospolitej. Część pierwsza tej opowieści, obejmująca lata 1945-2005 prowadzi nas siłą rzeczy w stronę bogatej historii rodu Jasiewiczów i Kaczyńskich, opisuje losy Jadwigi i Rajmunda Kaczyńskich oraz dzieciństwo, dorastanie i młodość ich ukochanych synów-bliźniaków: Lecha i Jarosława - czytamy w broszurze poświęconej publikacji.

Reklama

Wydawca książki przekonuje, że od tej pory plotki i domysły na temat różnych aspektów biografii Lecha Kaczyńskiego powinny ustąpić sprawdzonej wiedzy naukowej opartej na bogatej kwerendzie archiwalnej, relacjach świadków i przekazach rodzinnych. Takiej książki jeszcze nie było!

Dziennik.pl: Na czym zatem polega wyjątkowość tej książki?

Sławomir Cenckiewicz: Wyjątkowość polega na tym, że jest to pierwsza naukowa, empiryczna książka o Lechu Kaczyńskim. Do tej pory mieliśmy co czynienia z publicystycznymi szkicami, a tu zawarliśmy ogrom pracy kwerendalnej wykonanej w archiwach. I to, jak się widzi w całości, może robić na czytelniku duże wrażenie. Każdy z tych głównych wątków życiorysu przynosi jakieś zaskoczenia i nowe ustalenia...

Co Pana w takim razie zaskoczyło podczas zbierania materiałów do biografii byłego prezydenta?

Przede wszystkim to, że był to człowiek niesamowicie aktywny zawodowo jako naukowiec i aktywny politycznie. Te dwie sfery próbował całe życie godzić. On miał opinię, zwłaszcza w okresie "Solidarności" lat 80-81, takiego "żuczka", który od rana do nocy, a nawet godzin rannych spędzał w siedzibie związku. Cały czas pracował, a do tego prowadził zajęcia, zajęcia także ze studentami zaocznymi, czyli cały weekend. To był tytan pracy. Dla mnie to było w pewien sposób odkrywcze, bo nie miałem świadomości, a mogłem się o tym przekonać studiując różne dokumenty.

Pana zdaniem "Lech Kaczyński. Biografia polityczna" odkłamie wizerunek byłego prezydenta? Może jest jakiś konkretny przykład związany z tą kwestią, na który natrafił Pan podczas pracy nad książką?

Reklama

Jeśli ktoś będzie chciał racjonalnie pochylić się nad książką, to ona oczywiście odkłamuje wizerunek byłego prezydenta. Przykład? To jest na pewno udział w strajku sierpniowym 80' roku. W 2010 roku zapewne pan słyszał, że Lecha Kaczyńskiego tam nie było, albo był tylko kilka godzin. A ja na ten temat napisałem kilkadziesiąt stron. Dotarłem do znakomitych materiałów, w tym także zdjęciowych, na których on jest uwieczniony i okazuje się, że to była rola bardzo znacząca jeśli chodzi o kształt porozumienia sierpniowego. I to w takich obszarach jak więźniowie polityczni, kierownicza rola partii i legalizacja związków zawodowych. Był doradcą prezydium MKS (Międzyzakładowy Komitet Strajkowy - dop. red.) w tym czasie, nie wszedł w ramach pewnej intrygi do tzw. komisji ekspertów kierowanych przez Tadeusza Mazowieckiego, ale Lech Kaczyński był na terenie stoczni od 22 sierpnia do 31 sierpnia. Nocował tam i był 24 godziny na dobę. To mówią świadkowie, dokumenty... Dotarłem do wypowiedzi, z których wynika, że Lech Kaczyński był na terenie stoczni zanim przyjechała tam grupa ekspertów Mazowieckiego i miał status niesformalizowanego doradcy.

FRAGMENT KSIĄŻKI "LECH KACZYŃSKI. BIOGRAFIA POLITYCZNA":

W dziesiątej klasie liceum nad Kaczyńskimi zaczęły zbierać się czarne chmury, jak to zwykle bywa w "okresie burzy i naporu". Łobuzowali w typowy sposób: żarty z zamienianiem się na lekcjach, Lech za Jarosława, Jarosław za Lecha, pierwsze prywatki, alkohol, big-beat, papierosy, zagrożona promocja do następnej klasy. W szkole wrzało. W dodatku Lech wyskoczył kiedyś przez okno podczas zajęć, tłumacząc później, że... "strasznie mu się nudziło". Poza tym już nieco wcześniej podejrzewano ich, że się zamieniają podczas wywoływania do odpowiedzi. Stąd też bliźniacy zostali przydzieleni do różnych klas, co wcale nie załagodziło sytuacji.

"Lech Kaczyński. Biografia polityczna"

Sławomir Cenckiewicz, Adam Chmielecki, Janusz Kowalski, Anna K. Piekarska, "Lech Kaczyński. Biografia polityczna", wydawnictwo Zysk i S-ka