"Skatowali go, a on siedział spokojnie". Andrzej Pilecki wspomina ojca

| Aktualizacja:

Jaki był Witold Pilecki? Jak zapamiętał go syn? "Jak coś powiedział, to człowiek czuł respekt. Ale był fajnym facetem. W tyłek od ojca dostałem tylko raz, ale pamiętam to do dziś" - tak Andrzej Pilecki wspomina Rotmistrza w rozmowie z portalem dziennik.pl.

wróć do artykułu
  • ~JJ
    (2013-06-21 02:00)
    Chwala Witoldowi Pileckiemu. To wielki polski bohater i przyklad do nasladowania.
  • ~HRABIA MONTE CHRISTO
    (2013-06-21 03:04)
    PIEKNY CZLOWIEK, NIEZWYKLA OSOBOWOSC PATRIOTA KOCHANY MAZ I WSPANIALY OJCIEC. TE KANALIE KOMUNISCI TAK SIE GO BALI, ZE POCHOWALI GO W NIEZNANYM MIEJSCU. JEDNAK BOHATERSTWO ROTMISTRZA PILECKIEGO NIE ZOSTALO ZAPOMNIANE. KOMUNISCI PRZEGRALI SROMOTNIE.
  • ~ROJ
    (2013-06-21 03:05)
    Rotmistrz o ucieczce :
    "Wyszedłem w nocy - tak samo, jak przyjechałem - byłem więc w tym piekle dziewięćset czterdzieści siedem dni i tyleż nocy. Było już po godzinie drugiej, a więc najwyższy czas na ucieczkę. Wychodząc miałem o kilka zębów mniej niż w momencie mojego tu przyjazdu oraz złamany mostek. Zapłaciłem więc bardzo tanio za taki okres czasu w tym «sanatorium». Wobec niestosowania już rozstrzeliwań dziesięciu za jednego, a tak że i to, że byłem pod przybranym nazwiskiem nie zostawiłem śladów do rodziny, idąc więc w tę noc sumienie miałem czyste. W paru słowach jest trudno opisać piękno marszu tej pierwszej nocy i paru dni następnych. Dokonywaliśmy wyczynów, rekordów szybkości wbiegania na strome ściany wąwozów, spadania na łeb gdzieś w dół. Parę niezwykłych zbiegów okoliczności mieliśmy i tu z przemarszem przez most kolejowy i kluczem pasującym do przycumowanej łodzi. Przed wschodem słońca z odległości kilkuset kroków uderzył w nas swym aromatem i śpiewem ptaków las. Tu wreszcie czuliśmy się jak w domu. Las zakrył nas od wrogów, a soczysty mech tłumił nasze kroki."
  • ~brat
    (2013-06-21 03:06)
    Do Pileckiego

    Gdybyś nie był patriotą miałbyś godne życie,
    bez walki o przetrwanie w nazistowskim piekle.
    Gdybyś nie był patriotą mógłbyś żyć normalnie,
    bez zmartwień, w dostatku komunistycznej propagandy.
    Ale Ty tak nie umiałeś. Gdy Matka wołała biegłeś
    jej na ratunek w największe ognie piekielne.
    Miałeś rodzinę. Wiedziałeś co może ich spotkać,
    ale nie umiałeś zostawić Polski samej.
    Byłeś tam, gdzie ludzie uciekali gdzie pieprz rośnie.
    Być może się bałeś. Wiadomo. Przesłuchania.
    Wiedziałeś, że Twa dusza husarska to wytrzyma,
    bo Polska od Ciebie żąda. Marzyłeś by ludziom żyło się lepiej.
    Nie wiem, czy jesteś zadowolony, ale się nie martw.
    Twój czas jeszcze się nie skończył.
  • ~andre
    (2013-06-21 03:07)
    "Wiosną pragnąłbym objąć ziemię parującą – do piersi całą przytulić, w chmury mgłą gęstą ulecieć, urość, zgęstnieć, ściemnieć – tam w górze. Rozbłysnąć w nocy zygzakiem błyskawicy. Piorunem w ziemię uderzyć! Wrócić! - w strugach ulewnych pierwszej burzy. Odżywić, spoić każde roślidełko, pęk każdy – w liść, kwiat zamienić. Krzewy, drzewa, stawy, rzeki, norki, gniazda – wszystkim wstrząsnąć! Kazać żyć!"

    /Witold Pilecki w liście do chrześnicy Zosi Serafin/
  • ~cichociemny
    (2013-06-21 03:10)
    Śledztwo było potworne. Do rozprawy jeszcze jakoś wyglądał.Natomiast po skazaniu go na karę śmierci rozpoczął się najtragiczniejszy okres.
    Był strasznie zmaltretowany, miał połamane obojczyki. W ostatnich chwilach życiapowiedział mojej mamie: "Ja już nie mogę żyć. Oświęcim to była igraszka w
    porównaniu z tym, co tutaj przeżyłem".
  • ~acz
    (2013-06-21 03:11)
    Joanna Płotnicka O Rotmistrzu - który jest osobowiścią zdumiewającą - zawsze czytać i dowiadywać sie nowych rzeczy - warto! Wtedy - rozumie sie coraz jasniej - skąd ta Polska Miłość do Niego. Bo to uosobienie najpiekniejszych najbardziej wartościowych naszych cech narodowych, naszej Dumy do bycia Polakami. Nasz Symbol Polski ! Taki Boży Dar dla nas - ciągle nieznany, niedoceniany, bez grobu! Mamy nadziję - że to sie zmieni .Mamy nadzieje - że jest szansa!
  • ~olszymow
    (2013-06-21 05:28)
    Gdybym żył przed wojną tak jak ON w dobrobycie też bym był patriotą. Większość polaków zamieszkałych na kresach to była biedota i analfabeci. Proszę przedstawić dane liczbowe z likwidacji analfabetyzmu w Polsce zaraz po wojnie. Jak prowadzono edukację
  • ~slaw
    (2013-06-21 05:56)
    Dlaczego ciągle powtarza się brednie o jego torturach na Rakowieckiej,jeśli wiadomo,że od pierwszej chwili zeznawał i wydawał swoich współpracowników.Dość kłamstwa!
  • ~moim zdaniem
    (2013-06-21 06:57)
    ~slaw2013-06-21 05:56
    POżyteczny idioto, łyknałeś oszczerstwa potomków OPRAWCÓW!

    Pilecki - to był KTOŚ!
  • ~Amand
    (2013-06-21 07:35)
    Cześć Jego Pamięci !
  • ~jsd
    (2013-06-21 08:16)
    dzisiejsza Platforma Obszczymurków "im Lenina" to w większości trzecie POkolenie POmoskiewskich oprawców, którzy kiedyś mordowali polskich żołnierzy z AK ... Nie przez przypadek sepleniasty rudzielec POwiedział ... "mam bezgraniczne zaufanie do strony ROSYJSKIEJ" a wcześniej SBeckiemu kapusiowi Bolkowi POliczył głosy POdczas "Nocnej Zmiany"...
  • ~jane777
    (2013-06-21 08:17)
    Cześć i wieczna chwała bohaterom!!! A śp. Rotmistrz Pilecki nim był.
  • ~iga
    (2013-06-21 08:29)
    Dokąd nie zostaną ukarani oprawcy Pileckiego i innych patriotów Polska nie będzie wolnym krajem!!!
  • ~Polak1978
    (2013-06-21 08:30)
    Bartoszewski to taka sama Ż.Y.D.O.W.S.K.A Q.R.W.A.JAK TE ŚMIECIE Z PO Rotmistrz Pilecki to bohater.Pozdrawiam prawdziwychPolaków.
  • ~Polak1978
    (2013-06-21 08:33)
    slaw-ubecka kreaturo zamknij RYJ.
  • ~St.szeregowy
    (2013-06-21 08:43)
    Ty "slaw" - komunistyczny skur..synu!.Nie zaśmiecaj ludziom życia,swoją łajdacką pisaniną potomka UBeckich szumowin
  • ~Roman Kryszak
    (2013-06-21 08:53)
    Rotmistrz Pilecki - to przykład jak eksterminowano wszystko co najlepsze w Narodzie Polskim!
    A Komunistyczne Szmaty!,awansowano na urzędy i stanowiska państwowe!
    POtomkowie szumowin z agenturą rządzą Polską!
  • ~valentine
    (2013-06-21 09:17)
    Bardzo dobry wywiad, wzruszający, mądry - niedawno oglądałam sztukę o Rotmistrzu Pileckim. Dziś honor, ojczyzna, duma - brzmią jak banał, a ja na "złość" właśnie i wbrew temu banałowi, opowiadam dzieciom o honorze, o wojnach, o komunie (choć dzieckiem byłam w latach 70-tych), ale powtarzam co opowiadała mi babcia, mieszkała właśnie tam gdzie Rotmistrz Pilecki, niedaleko Nowogródka, na ścianach musieli mieć portret Stalina, babcię w nocy wraz z dziećmi zabrało NKWD i wywiozło na Syberię. Dziękuję za wspomnienie o tym dzielnym człowieku!
  • ~j.b
    (2013-06-21 09:27)
    Wspanialy czlowiek , wielki Polak , Panie swiec nad jego dusza .

Może zainteresować Cię też: