Niemieckie zdjęcia z ataku na Westerplatte. Tak zaczęła się wojna. ARCHIWALNE ZDJĘCIA
1 Schleswig-Holstein był gotowy do ataku na Westerplatte już 26 sierpnia, jednak Hitler odsunął o kilka dni datę rozpoczęcia wojny
AP
2 Niemieckie siły, atakujące polską składnicę złożone były zarówno z lokalnych oddziałów SS, jak i elitarnej jednostki piechoty morskiej, wspieranej przez Luftwaffe. Całością ataku dowodził komandor Gustav Kleikamp, dowódca pancernika szkoleniowego. Liczebność niemieckich oddziałów wynosiła około 3400 żołnierzy
AP
3 Przeciw takim siłom major Henryk Sucharski miał do dyspozycji około 225 żołnierzy, cztery moździerze, dwa działka przeciwpanerne i 76-milimetrowe działo piechoty.
AP
4 Niemcy znali dokładnie liczebność ząłogi Westerplatte, mając tak potężną przewagę w sprzęcie i w piechocie, liczyli, że placówkę zajmą w ciągu 15 minut.
AP
5 Pomimo nalotów, ostrzału ciężkiej artylerii pancernika, czy nieustannych ataków niemieckiej piechoty, Westerplatte broniło się przez siedem dni.
AP
6 Po siedmiu dniach zaczęła kończyć się amunicja, lekarstwa i środki opatrunkowe, a żołnierze byli skrajnie wyczerpani. Major Sucharski, wbrew części załogi, postanowił poddać placówkę. W uznaniu jego bohaterstwa, hitlerowcy pozwolili mu zachować szable.
AP
7 w czasie bitwy o Westerplatte Polacy stracili około 20 ludzi, natomiast straty niemieckie wyniosły od 350 do 400 zabitych i rannych.
AP
8 Po wojnie pojawiły sie kontrowersje dotyczące zachowania ząłogi placówki. Część historyków twierdzi, że major Sucharski chciał sie poddać już drugiego dnia walk i przeszedł załamanie nerwowe.
AP
9 Mimo tych kontrowersji, obrona Westerplatte stała się symbolem polskiego oporu przeciw Niemcom.
AP
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję