- To oferty wstępne, które gwarantują przejście do kolejnego etapu procesu, w którym przeprowadzą due diligence spółki (badanie dokumentów - przyp. red.) -mówi "DGP" osoba znająca kulisy sprawy. Potem zainteresowani będą składać oferty wiążące. Według naszych rozmówców prowadzące dla Orange Polska proces sprzedaży WP warszawskie biuro banku inwestycyjnego Rothschild ustaliło wstępnie termin składania wiążących ofert na wrzesień.
Jak wynika z ustaleń "DGP", ofertę złożył portal o2.pl, ale spółka nie chciała komentować tych informacji. Jak już informował dziennik, portal będzie próbował przejąć WP we współpracy z inwestorem finansowym. Powstały w taki sposób podmiot miałby po jakimś czasie wejść na giełdę.
Nasze źródła twierdzą także, że wśród chętnych na WP jest jeden podmiot rosyjski, ale nie jest nim Yandex - największa na tamtejszym rynku wyszukiwarka internetowa. Na rynku spekuluje się, że może chodzić o innego rosyjskiego giganta - Mail.ru.
Z ustaleń "DGP" wynika, że ofert nie złożył Cyfrowy Polsat, choć przyznawał, że WP mogłaby być dla niego atrakcyjna, gdyby cena portalu nie przekroczyła 250 mln zł.
Reklama
Orange Polska, właściciel WP, liczy na znacznie wyższą kwotę. Punktem odniesienia jest dla niego transakcja sprzedaży Onetu wydawnictwu Ringier Axel Springer Polska o wartości blisko 1 mld zł. Analitycy zwracają jednak uwagę, że wartością podnoszącą cenę była pozycja lidera rynku portali należąca do Onetu. Druga pozycja, zajmowana przez WP, wyceniana może być już dużo niżej. Niemniej przy zastosowaniu tych samych wskaźników co przy wycenie Onetu, Wirtualna Polska mogłaby kosztować 400–500 mln zł.

LICZBY

180 mln zł wyniosły w 2012 r. przychody Wirtualnej Polski
25 mln zł - taki był zysk operacyjny drugiego portalu na naszym rynku