Budząca wielkie kontrowersje 16-letnia Szwedka stała się w 2019 roku symbolem walki o środowisko. Zainicjowała akcję Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, który poprzez Sztokholm rozprzestrzenił się na cały świat, w tym Polskę.

Reklama

Podczas Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego ONZ młoda aktywistka w ostrych słowach skrytykowała światowych przywódców za opieszałość w walce z globalnym ociepleniem. Przemówienie, które Greta Thunberg zaczęła od skierowania do polityków słynnych już (i dwuznacznych w polskim przekładzie) słów "Jak śmiecie...", było jednym z najchętniej oglądanych materiałów wideo w mediach społecznościowych w mijającym roku.

Wcześniej Thunberg była też wymieniania jako jedna z faworytek do otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla. Ostatecznie otrzymała Right Livelihood Award, czyli nagrodę nazywaną "Alternatywnym Noblem", a przyznawaną wizjonerom i ludziom inspirującym innych na skalę globalną.

Reklama

Tytuł człowieka roku magazynu "Time" przyznawany jest od 1927 roku osobie, grupie ludzi, a nawet idei, która w danym roku miała największy wpływ na wydarzenia na świecie - bez znaczenia, czy w kontekście pozytywnym, czy negatywnym.

Greta Thunberg jest najmłodszą laureatką w historii nagrody.

W ubiegłym roku "Time" uhonorował zbiorowo mordowanych i szykanowanych dziennikarzy, w roku 2017 wyróżnienie przyznano kobietom, które zapoczątkowały ruch #MeToo, zaś w 2016 - prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi.