"Przedwczesna śmierć Pawła Smoleńskiego oznacza nie tylko wielką stratę dla polskiego dziennikarstwa. W polskim społeczeństwie obywatelskim, w grupie wyznawców wolności, demokracji, tolerancji i Europy powstała wyrwa, której nie da się zapełnić" - czytamy w artykule wspomnieniowym Bartosza T. Wielińskiego.

Reklama

Paweł Smoleński przed rozpoczęciem pracy w "Gazecie Wyborczej" współpracował z pismami drugiego obiegu.

Reklama

Smoleński był autorem takich książek jak m.in. "Pokolenie kryzysu", "Salon patriotów", "Pochówek dla rezuna", "Irak. Piekło w raju", "Izrael już nie frunie", "Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie" (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie", "Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk" (wraz z Bartłomiejem Kurasiem) i "Czerwony śnieg na Etnie" (wraz z Jarosławem Mikołajewskim).

Smoleński był wielokrotnie nagradzanym autorem. Otrzymał m.in. Nagrodę im. Kurta Schorka, Nagrodę Pojednania Polsko-Ukraińskiego oraz Nagrodę Premio Kapuściński przyznawaną przez Włoskie Towarzystwo Geograficzne, Festival della Letteratura di Viaggio oraz rodzinę Ryszarda Kapuścińskiego.