W ubiegłym roku IPCC opracowało specjalny raport dotyczący możliwości ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Znalazły się w nim najnowsze osiągnięcia dotyczące metod wychwytywania, transportu i składowania dwutlenku.

To właśnie za niego IPCC otrzymało Nobla. Przy raporcie pracowali naukowcy z całego świata, w tym także z Polski. Z naszej strony prace koordynował profesor Krzysztof Warmuziński, dyrektor Instytutu Inżynierii Chemicznej w Gliwicach. Naukowcy z Gliwic razem ze swoimi kolegami z całego świata i Alem Gorem odbiorą pokojowego Nobla o godzinie 13.00 w Oslo.

Za wkład w powstawanie tego ważnego dokumentu zespół naukowców ze Śląska otrzymał podziękowania od Ogunlade Davidsona, kierującego pracami IPCC.

"Nagroda ta jest dla wszystkich z was, którzy uczestniczyliście w opracowywaniu raportów. Praca ta sprawiła, że IPCC uznawane jest jako autorytet w sprawach zmian klimatu i sposobów ich unikania. Każdy z was może być dumny z tych osiągnięć" - czytamy w liście gratulacyjnym Ogunlade Davidsona.

Dziś nagrody Nobla odbiorą również pozostali laureaci. O godzinie 16.30 w Sztokholmie zostaną uhonorowani laureaci nagród w dziedzinie medycyny, fizyki, chemii, literatury i ekonomii.