Jak poinformował Ji Ping z Instytutu Zabytków Kultury, Historii i Archeologii Mongolii Wewnętrznej, odnalezione pozostałości pochodzą sprzed około 5000 lat, prawdopodobnie z czasów neolitycznej kultury Hongshan, która rozwijała się na terenach północno-wschodnich Chin w okresie ok. 4700-2900 r. p.n.e.

Reklama

Na stanowisku w pobliżu wioski Hamin'aile w okręgu Horqin Środkowy, o łącznej szacunkowej powierzchni 200 tysięcy metrów kwadratowych - z czego naukowcy zbadali jak dotąd fragment o powierzchni około 1200 metrów kwadratowych - odnaleziono pozostałości domostw i miejsca pochówku, a także fragmenty naczyń z wypalanej gliny, a także artefakty wykonane z jadeitu.

Druga grupa neolitycznych pozostałości została odkryta na stanowisku w wiosce Nanbaoligaotu w okręgu Jarud, którego całkowita powierzchnia wynosi 10 tysięcy metrów kwadratowych.

Archeolodzy wydobyli w tym miejscu ponad 200 przedmiotów, w tym gliniane naczynia, wyroby z kamienia oraz przedmioty z jadeitu, które - podobnie jak jadeitowe znaleziska na stanowisku Hamin'aile - zostały wykonane z rzadkiego białego jadeitu, którego skupiska występują głównie wokół Jeziora Bajkał w Rosji.

Według Ji Pinga, neolityczne artefakty z białego jadeitu są pierwszymi znaleziskami tego typu w północno-wschodniej części Chin, a wraz z pozostałymi odkrytymi przedmiotami stanowią cenny materiał badawczy dla naukowców zajmujących się prehistoryczną kulturą regionu.