Pozytywne rezultaty przyniosły badania nad włoską szczepionką terapeutyczną przeciwko AIDS - poinformowali badacze, którzy przystąpili do drugiej fazy eksperymentów. Ich zdaniem preparat regeneruje system immunologiczny.

Reklama

Wyniki eksperymentów, jakim poddano dotychczas 87 pacjentów w wieku od 18 do 58 lat w 11 ośrodkach we Włoszech, opublikowano w piśmie naukowym "PLoS ONE".

Badaniami kieruje Barbara Ensoli, która od 10 lat pracuje nad stworzeniem skutecznego leku na AIDS. Według ustaleń jej zespołu szczepionka działa "uderzając" w proteinę Tat, którą zawiera wirus HIV i która jest motorem umożliwiającym jego odnawianie się i szerzenie w organizmie zakażonego.

"Zobaczyliśmy, że szczepionka dociera tam, gdzie zatrzymują się lekarstwa" - powiedziała Ensoli. Podkreśliła, że lekarstwa redukują liczbę krążących cząsteczek wirusa, ale nie są w stanie ich wyeliminować, przez co chroni się on w organizmie tam, gdzie może. "Szczepionka wydaje się przywracać system immunologiczny do stanu równowagi" - wyjaśniła włoska uczona z Wyższego Instytutu Zdrowia. Według przekazanych przez nią informacji, 48 tygodni po podaniu preparatu wyniki pacjentów wciąż poprawiają się, a choroba przestaje nieść zniszczenie.

W obecnej drugiej fazie eksperymentów zaszczepionych ma zostać 160 ochotników. Na to jednak - jak podkreślono - potrzebne są dalsze fundusze.