Odkrycia dokonał zespół archeologów z Francji i Danii na stanowisku Campo Stefano w pobliżu wioski Sollacaro we Francji, w departamencie Korsyka Południowa na wyspie Korsyka.

Naukowcy odnaleźli na stanowisku położonym na wzgórzu pod wielkim granitowym blokiem skalnym, służącym jako osłona dla prehistorycznych ludzi, pochowane szczątki pięciu dorosłych osób, jednej osoby w wieku młodocianym oraz jednego dziecka.

Reklama

Zdaniem ekspertów, znalezisko dowodzi obecności prehistorycznych ludzi na Korsyce w okresie mezolitu - środkowej epoki kamienia (ok. 10000-5000 r. p.n.e.).

Jak poinformował Patrice Courtaud z Krajowego Centrum Badań Naukowych we Francji, naukowiec specjalizujący się w dziedzinie mezolitycznych zwyczajów pogrzebowych w południowo-zachodniej Francji, odkrycie zbiorowego miejsca pochówku z okresu mezolitu zdarzają się bardzo rzadko, szczególnie na Korsyce.

Jego zdaniem, naukowcy nadal niewiele wiedzą o życiu ludzi w okresie mezolitu, kiedy następowały procesy przejścia ludzi z gospodarki łowiecko-zbierackiej do gospodarki wytwarzającej i rolnictwa.

Jeśli archeologom uda się uzyskać z odkrytych kości próbki DNA, będą mogli zdobyć nowe informacje o ich genetyce, odżywianiu i trybie życia.

Badania znaleziska będą prowadzone w różnych laboratoriach we Francji, w tym na Uniwersytecie w Bordeaux, a po ich zakończenie planowane jest udostępnienie kości zwiedzającym w Muzeum Prehistorii w Sartene na Korsyce. (PAP)

jot/ tot/
Reklama