Jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla hiszpańskiej fundacji BBVA w 10 krajach Europy i w USA, wraz z Hiszpanią i Włochami jesteśmy w ogonie Starego Kontynentu pod względem poziomu wiedzy naukowej.

Reklama

Ponad połowa Polaków wierzy, że atomy są mniejsze od elektronów i że zwykłe pomidory nie mają genów, a mają je tylko te GMO. 1/4 nie zna żadnego uczonego światowej sławy - donosi "Gazeta Wyborcza".

Okazuje się też, że tylko w Polsce i w USA jest więcej osób skłaniających się do tego, że to Bóg stworzył człowieka - mniej więcej takiego, jak wygląda on dziś - niż sądzących, że to sprawka ewolucji. Aż 60 procent ankietowanych odpowiedziało również, że Słońce emituje tylko białe światło, tak jakby nie widzieli nigdy zachodu słońca. Taki sam odsetek jest przekonany, że lasery emitują dźwięk. To przekonanie bierze się zapewne z nadmiernego oglądania filmów science-fiction.

Prawie połowa Polaków wierzy również, że pierwsi ludzie żyli w czasach dinozaurów. Jedynie w Polsce i USA jest więcej osób skłaniających się do stwierdzenia, że to Bóg stworzył człowieka takiego jaki jest niż tych, którzy wierzą w ewolucję i ustalenia Karola Darwina - pisze "GW".

Na szczęście 93 procent twierdzi, że to Ziemia krąży wokół Słońca. Choć z drugiej strony daje do myślenia pozostałe 7 procent sądzących, że jest inaczej.

Reklama