Miniaturowa mrówka z dużymi szczękoczułkami, którą w 2018 r. odkryto w wiecznie zielonych lasach tropikalnych Ekwadoru, otrzymała niekonwencjonalną łacińską nazwę Strumigenys ayersthey.

Nazwa na cześć...?

Przy nadawaniu nazwy nowemu gatunkowi pierwsza część nazwy - w tym przypadku Strumigenys - określa rodzaj, do którego należy dany gatunek, natomiast druga część - ayersthey - identyfikuje gatunek w obrębie rodzaju. Nowe gatunki często otrzymują nazwy na cześć ludzi, szczególnie takich jak eksperci w danej dziedzinie, ale standardowa praktyka przewiduje rozróżnianie płci patronów - gatunki, które otrzymują nazwę po kobietach mają końcówki -ae, po mężczyznach -i.

Reklama

Nazwa "ayersthey" ma honorować zmarłego w 2016 r. amerykańskiego artystę i aktywistę Jeremy'ego Ayersa, a wybrali ją jego przyjaciele wokalista amerykańskiego zespołu rockowego R.E.M. Michael Stipe i dr Douglas Booher, naukowiec z Uniwersytetu Yale. Ayers nie był niebinarny, ale był gejem i aktywistą na rzecz praw człowieka, w tym społeczności marginalizowanych i osób niebinarnych.

- W przeciwieństwie do tradycyjnych praktyk nazewniczych, które identyfikują jednostki jako jedną z dwóch odrębnych płci, wybraliśmy niezlatynizowane portmanteau honorujące artystę Jeremy'ego Ayersa i reprezentujące ludzi, którzy nie identyfikują się z konwencjonalnym binarnym przypisaniem płci - Strumigenys ayersthey - powiedzieli Stipe i dr Booher.

Czym jest niebinarność?

Ludzie określają siebie jako osoby niebinarne ze względu na to, jak się czują w odniesieniu do swojej tożsamości płciowej - co oznacza, że technicznie rzecz biorąc, sam gatunek nie może identyfikować się jako niebinarny.

Dr Booher powiedział, że w nowo nazwanym gatunku mrówki nie ma żadnych cech, które wskazywałyby na niebinarność, ale tak samo "ucieleśnia ducha różnorodności". - To po prostu naprawdę piękny i inny gatunek mrówki, który wyróżniał się w rodzaju liczącym ponad 850 gatunków. Ponieważ było to tak fajne znalezisko, chciałem uczcić tę mrówkę nazwą, która celebruje całą różnorodność biologiczną, w tym różnorodność jednostek, także płciową - wyjaśnił naukowiec.