W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender", który dotyczy wypowiedzenia przez Polskę tzw. konwencji stambulskiej i zobowiązania rządu do opracowania międzynarodowej konwencji praw rodziny.

Reklama

Protest Strajku Kobiet

W proteście przeciwko wycofaniu konwencji po godz. 18.30 przed Sejmem zgromadzili się protestujący związani m.in. z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet, który zorganizował protest.

Kilkadziesiąt osób w ramach tego protestu usiadło na ul. Wiejskiej, całkowicie ją blokując.

Demonstracji mieli ze sobą transparenty jak np. "Prawa Kobiet". Niektórzy z nich trzymają flagi Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, widać także flagi tęczowe. Demonstranci skandowali "Polska laicka, nie katolicka", "J*** Ordo Iuris", "Prawa człowieka, nie Kościoła".

Ulica Wiejska i Matejki były wyłączone z ruchu. Na miejscu protestu działały spore siły policji. Policjanci stali wzdłuż barierek odgradzających Sejm. Funkcjonariusze legitymizowali zgromadzonych.

Organizatorzy podkreślali wcześniej, że tzw. konwencja stambulska daje dodatkowe zabezpieczenie ofiarom przemocy domowej oraz chroni rodziny oraz najbardziej narażonych na przemoc, czyli kobiety, dzieci i osoby dyskryminowane ze względu na płeć.

Reklama

Kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej

Wcześniej w tym miejscu, przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, była również kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Narodowcy mieli transparent i flagę z "Mieczykiem Chrobrego". Policja wyprowadziła tę demonstrację w kierunku Alej Ujazdowskich.

Ruch na ulicach Wiejskiej i Matejki został wznowiony.

Projekt Ordo Iuris

Przygotowany m.in. przez Instytut Ordo Iuris projekt ustawy zakłada wyrażenie zgody na wypowiedzenie konwencji stambulskiej i zobowiązanie rządu do opracowania międzynarodowej konwencji praw rodziny.

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.

W lipcu minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro złożył do minister rodziny wniosek o wszczęcie procedury wypowiedzenia konwencji stambulskiej. Do wypowiedzenia tego dokumentu wzywali też inni politycy Solidarnej Polski. Jeszcze w lipcu premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności konwencji z konstytucją. Według premiera dokument ten nie pozwala państwu na zachowanie bezstronności w odniesieniu do przekonań światopoglądowych.