Dotychczas wiadomo było, że mieszkańcy akwarium reagują na ukłucie albo lekkie szturchnięcie. Specjaliści spierali się jednak, czy odczuwają wtedy coś nieprzyjemnego, czy teżprzyspieszone ruchy dyktuje im po prostu refleks.

Reklama

Teraz jednak nie ma już co do tego wątpliwości - złote rybki czują ból, gdy np. narażone są na nadmierne ciepło. W doświadczeniach przeprowadzonych przez amerykańskich i norweskich naukowców rybki ubrane zostały w miniaturowe skafanderki z warstwą podgrzewanej folii. Następnie ubranka zostały rozgrzane do temperatury 38 stopni Celsjusza - czyli dużego gorąca.

Ledwie rybki zaczęły kręcić się i machać ogonkami, ciepło wyłączono. Właściwa część doświadczenia rozpoczęła się dopiero za dwie godziny. Otóż części rybek podano roztwór morfiny - i właśnie te po kilku kwadransach uspokoiły się i nie zdradzały żadnych oznak cierpienia. Te zaś, którym podano placebo, nadal były nerwowe. Zdaniem naukowców można to wytłumaczyć tylko tym, że wcześniej spotkało je coś nieprzyjemnego.

Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie "Applied Animal Behaviuor Science".