Wyniki opierają się na metaanalizie uwzględniającej dziewięć badań, w których łącznie wzięło udział 44370 osób z czterech różnych krajów. Pokazują one, że ryzyko śmierci u osób prowadzących w większości siedzący tryb życia rośnie wraz ze spadkiem czasu poświęcanego na aktywność fizyczną. Naukowcy sprawdzili, jak długo powinny trwać treningi na siłowni lub w domu, aby zrównoważyć skutki siedzenia.

Reklama

Jaka aktywność fizyczna uratuje nas przed chorobami serca?

Okazuje się, że wystarczy już 30-40 minut dziennie, aby zminimalizować negatywny wpływ 10 godzin przebywania w bezruchu w pozycji siedzącej. Zdaniem naukowców najlepiej sprawdzą się treningi umiarkowane lub intensywne. Badania wykazały, że w takim przypadku ryzyko śmierci nie różni się znacząco od ryzyka, jakie mają osoby spędzające małą ilość czasu w pozycji siedzącej.

Jaka aktywność fizyczna ma najlepszy wpływ na serce? Przede wszystkim jazda na rowerze i szybki marsz. Świetnie sprawdzi się również wykonywanie prac w ogrodzie. W ten sposób możemy w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci. Te powiązania wyraźnie widać w danych zgromadzonych od wielu tysięcy ludzi. Zostały one pozyskane z urządzeń monitorujących stan zdrowia, co również zwiększa ich wiarygodność.

Reklama

W jaki sposób treningi wpływają na zdrowie?

Badania zostały przeanalizowane przez 40 naukowców z sześciu kontynentów. Okazuje się, że wciąż możemy skutecznie chronić nasze zdrowie i w pewnym stopniu równoważyć szkodliwe skutki braku aktywności fizycznej. Emmanuel Stamatakis z Uniwersytetu w Sydney w Australii wskazuje, że w praktyce liczą się wszystkie rodzaje ruchu, a każda jego ilość jest lepsza niż żadna. Badania oparte na monitorach kondycji są zgodne z wytycznymi WHO. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 150–300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut aktywności fizycznej o dużej intensywności tygodniowo, aby przeciwdziałać siedzącemu trybowi życia.

Reklama

Osoby, które nie przepadają za treningami na siłowni,mogą po prostu częściej korzystać ze schodów zamiast windy, aktywnie bawić się z dziećmi i zwierzętami, spacerować oraz jeździć na rowerze. Ruch to także codzienne wykonywanie prac domowych. Świetnie sprawdza się też joga i taniec. Aby wypracować codzienny nawyk 30-40 minut aktywności można zacząć od małych rzeczy. Nowe wytyczne odzwierciedlają dostępną wiedzę naukową, jednak warto zaznaczyć, że ma ona pewne luki. Nie wiadomo na przykład, gdzie znajduje się granica dotycząca zbyt długiego siedzenia. Ta dziedzina badań jednak dynamicznie się rozwija, dlatego w ciągu najbliższych lat powinniśmy poznać odpowiedź na najważniejsze pytania.