Krater uderzeniowy powstaje w wyniku upadku meteorytu, planetoidy lub komety. Ślady stukilometrowego, najstarszego krateru zespół z Curtin University odkrył, analizując skały w rejonie North Pole Dome na zachodzie Australii.

Najstarszy znany dotychczas krater uderzeniowy miał 2,2 miliarda lat, więc jest to zdecydowanie najstarszy znany krater znaleziony na Ziemi – podkreśla prof. Tim Johnson, autor publikacji, która ukazała się w piśmie "Nature Communications".

Gigantyczne uderzenie sprzed miliardów lat. Odkryto najstarszy krater na Ziemi

Naukowcy odkryli go dzięki stożkom zderzeniowym – charakterystycznym formacjom skalnym, które powstają wyłącznie pod wpływem ogromnego ciśnienia powstającego podczas uderzenia meteorytu. Stożki na obszarze znajdującym się około 40 kilometrów na zachód od Marble Bar w regionie Pilbara powstały w wyniku uderzenia meteorytu pędzącego z prędkością ponad 36 000 km/h.

Reklama

Wiemy, że potężne uderzenia były powszechne we wczesnym Układzie Słonecznym, co można dostrzec, analizując powierzchnię Księżyca – mówi Johnson.

Wcześniejszy brak znanych naprawdę starych kraterów wynikał z tego, że były one w dużej mierze ignorowane przez geologów. To badanie dostarcza kluczowego elementu układanki dotyczącej historii uderzeń na Ziemi i sugeruje, że w przyszłości może zostać odkrytych wiele innych dawnych kraterów – dodaje.

Według badaczy odkrycie zmienia spojrzenie na to, jak meteoryty ukształtowały powierzchnię Ziemi.

Reklama

Odkrycie tego krateru i znalezienie kolejnych, pochodzących z tego samego okresu może wiele wyjaśnić odnośnie tego, jak na Ziemi mogło powstać życie. Kratery uderzeniowe tworzyły środowiska sprzyjające życiu mikroorganizmów, takie jak gorące źródła – tłumaczy prof. Chris Kirkland, jeden z autorów publikacji.

Odkrycie to radykalnie zmienia również nasze rozumienie procesu formowania się skorupy ziemskiej – ogromna ilość energii uwolniona podczas tego uderzenia mogła odegrać rolę w kształtowaniu wczesnej skorupy Ziemi (...) . Możliwe, że uderzenie miało także wpływ na powstanie kratonów – dużych, stabilnych mas lądowych, które stały się fundamentem kontynentów - podkreśla ekspert.