Archeolodzy częściowo odsłonili pozostałości audytorium z II wieku z widownią mogącą pomieścić około 200 osób, ufundowane jako szkoła wyższa prawdopodobnie przez cesarza Hadriana, panującego w latach 117-138 n.e.
Według archeologa Roberto Egidiego, kierującego pracami wykopaliskowymi na stanowisku, odsłonięte przez naukowców fragmenty tarasowej widowni, marmurowe posadzki i korytarz mogą być ruinami Ateneum, pierwszej wyższej uczelni założonej w 135 r. przez cesarza, który był mecenasem sztuki i nauki szczególnie zainteresowanym kulturą grecką.
Górne piętra budowli, o której jest mowa w antycznych tekstach, prawdopodobnie zawaliły się w wyniku trzęsienia ziemi. Jak poinformował Francesco Giro z ministerstwa kultury Włoch, wejście na stację metra będzie znajdowało się blisko odkrytego audytorium, ale budowa stacji nie naruszy cennego znaleziska.
Zespoły archeologów prowadzą w Rzymie wykopaliska w około 30 miejscach, przeznaczonych pod planowane wejścia do stacji nowej linii metra o długości 25 kilometrów.
Wykopaliska prowadzone są tylko w miejscach, gdzie będą przebiegały piony ze schodami i szyby wentylacyjne. Same stacje i tunele będą znajdowały się na głębokości 25-30 metrów, o wiele niżej niż warstwy ziemi noszące ślady ludzkiej działalności w przeszłości.