Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

W ten jeden dzień i superpełnia, i całkowite zaćmienie Księżyca. ZOBACZ ZDJĘCIA

19 stycznia 2019, 09:54
Całkowite zaćmienie Księżyca rozpoczęło się w poniedziałek o godz. 5:41 i trwało do 6:43. W tym czasie Księżyc przybrał barwę czerwoną. Dlaczego tak się dzieje? W trakcie zaćmienia całkowitego Ziemia blokuje docieranie promieni słonecznych bezpośrednio do Księżyca. Jednak nasza planeta ma atmosferę, która załamuje i rozprasza bieg promieni słonecznych. W związku z tym mimo wszystko do Księżyca dociera trochę światła. Jest ono jednak przefiltrowane przez atmosferę, która skuteczniej rozprasza światło o falach krótszych (niebieskie) niż dłuższych (czerwone). Skutki przejścia światła słonecznego przez grubą warstwę atmosfery możemy zobaczyć codziennie na przykład przy zachodzie Słońca – ma ono wtedy kolor czerwony.
Całkowite zaćmienie Księżyca rozpoczęło się w poniedziałek o godz. 5:41 i trwało do 6:43. W tym czasie Księżyc przybrał barwę czerwoną. Dlaczego tak się dzieje? W trakcie zaćmienia całkowitego Ziemia blokuje docieranie promieni słonecznych bezpośrednio do Księżyca. Jednak nasza planeta ma atmosferę, która załamuje i rozprasza bieg promieni słonecznych. W związku z tym mimo wszystko do Księżyca dociera trochę światła. Jest ono jednak przefiltrowane przez atmosferę, która skuteczniej rozprasza światło o falach krótszych (niebieskie) niż dłuższych (czerwone). Skutki przejścia światła słonecznego przez grubą warstwę atmosfery możemy zobaczyć codziennie na przykład przy zachodzie Słońca – ma ono wtedy kolor czerwony. / PAP/EPA / TIMM SCHAMBERGER
W poniedziałek 21 stycznia nastąpiło całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce było widoczne nad ranem podczas zachodu Księżyca. Dodatkowo na ten sam dzień przypada tzw. superpełnia Księżyca.
Reklama
Reklama
Tematy:
Księżyc zjawisko superpełnia całkowite zaćmienie

Powiązane

Reklama

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • kk
    2019-01-28 21:31:34
    kk
    0
Reklama

Zobacz więcej

Reklama