Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski o ustąpieniu prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka: "Po trzydziestu dwóch latach rządów w sytuacji stanu wyjątkowego zmiana budzi zarówno nadzieję, jak i niepokój o stabilność relacji międzynarodowych Egiptu i przewidywalność procesu transformacji.
Życzymy narodowi egipskiemu powodzenia w przebudowie swojej konstytucji.

Reklama

Izrael ma nadzieję, że odejście prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka nie zmieni pokojowych relacji z tym krajem. Taką opinię wyraził w piątek wysoki przedstawiciel władz izraelskich w chwilę po ogłoszeniu w Kairze ustąpienia Mubaraka. Jednocześnie zastrzegł, że "jest na razie za wcześnie, by przewidywać, jak ustąpienie Mubaraka wpłynie na sprawy". "Mamy nadzieję, że przejście do demokracji w Egipcie będzie się odbywać bez wstrząsów i porozumienie pokojowe pozostanie w mocy" - dodał.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała w piątek w Berlinie, że podziela radość mieszkańców Egiptu po ogłoszeniu rezygnacji przez prezydenta tego kraju Hosni Mubaraka. "To dzień wielkiej radości. Jesteśmy świadkami historycznej zmiany" - oświadczyła. "Cieszę się razem z milionami ludzi na ulicach Egiptu. W ich oczach można ujrzeć, jaka siła tkwi w wolności" - mówiła Merkel. Jak dodała, życzy mieszkańcom Egiptu, by "na drodze do zmian mieli odwagę, jaką okazali w minionych dniach". "Życzę im przede wszystkim społeczeństwa bez korupcji, cenzury, aresztowań i tortur" - powiedziała.

Merkel podkreśliła, że od demokratycznych i pokojowych zmian w Egipcie nie może być odwrotu. "Na końcu muszą nastąpić wolne wybory" - zaznaczyła.
"Prezydent Mubarak wyświadczył dziś swojemu narodowi ostatnią przysługę. Oczekujemy od przyszłych rządów Egiptu, że będą kontynuować politykę w sprawie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, dotrzymają traktatów zawartych z Izraelem i zagwarantują bezpieczeństwo Izraela" - oświadczyła Merkel.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wyraził w piątek nadzieję, że władze egipskie zdołają zapewnić normalne funkcjonowanie organów władzy państwowej, a także, iż opozycja przejawi gotowość do ustabilizowania sytuacji. Minister powiedział dziennikarzom, że ostatnie wiadomości z Egiptu pozwalają mieć takie nadzieje.

Wcześniej wiceprezydent Egiptu Omar Suleiman poinformował, że prezydent Hosni Mubarak postanowił ustąpić i przekazać pełnomocnictwa radzie wojskowej. "Traktujemy ostatnie wiadomości z Egiptu jak wynik tego procesu, który zachodzi wewnątrz kraju między głównymi siłami politycznymi" - powiedział szef rosyjskiego MSZ. "To świadczy o tym, że władze podchodzą do problemów odpowiedzialnie i chcą dążyć do osiągnięcia porozumienia narodowego" - dodał minister Ławrow